Cardano (ADA) coin nedir?

Cardano yani kısa yazılışıyla ADA’nın diğer altkoinlerden önemli bir farkı altkoin olmasının yanında bir blok zincir teknolojisi olması. Cardano teknolojik kategori olarak 3. nesil bir blok zinciri teknolojisi olarak tanımlanıyor. Bitcoin öncüsü olduğu doğrudan kişiler arası, aracısız ve global finansal işlem teknolojisi, Ethereum’la başlayarak ikinci nesil blok zincirleri ile tanışmıştı. Akıllı sözleşmeler ve otomasyon çözümler sayesinde blok zincirini daha komplike bir seviyeye taşıyan 2. neslin gelişimi blok zincir teknolojisini daha da ilerilere götürdü. Cardano ise bu iki nesilden farklı olarak ağdaki ölçek sorununu tüm katmanlarda çözmeyi amaçlıyor. Cardano konusundaki bir ilginç bilgi ise bilimsel yönü. Geliştiricileri arasında dünyanın önde gelen akademisyenleri ve mühendisleri var. Hatta bazı Üniversiteler ile ortak çalışmalar yürütülüyor. Teknolojik olarak soft forklara izin veren yapısıyla kolay güncellenebilir bir teknolojiye sahip ADA birçok uzmandan olumlu eleştiriler alıyor.

Geliştiricisi Charles Hoskinson Ethereum’un eski üst düzey yöneticilerinden hatta bir dönemki CEO’su. Hoskinson şu anda IOHK’nin yani Input Output Hong Kong’un kurucu ortaklarından. Geliştirme sürecinde diğer kripto teknolojilerine nazaran Cardano promosyonlara pek başvurmadı. 2014’ten bu yana sessizce ve hummalı bir şekilde çalışan ekip. Platformunu kararlı bir sürüm olarak geliştirmeye odaklandı. Ve bu süreç için bir yılı aşkın bir süre çalıştı. Geliştiriciler sessiz ve derinden bir yol haritasını izliyor gibiler. 

Cardano şu an birçok lider borsada listeleniyor ve bunların sayısı gün geçtikçe artıyor. Artan ilgi geçtiğimiz ay ciddi bir yükselişle Cardano’yu en yüksek hacimli ilk 20 kripto para arasına soktu. Cardano şu anda 0.14 dolar seviyelerinde. Toplam sirkülasyonu maksimum 45 milyar olacak olan ADA madenciliği yapılabilen bir kripto para değil. ADA şu an yüksek tirajı sayesinde oldukça düşük fiyatta ama önümüzdeki günlerde yükselmeye devam edecek gibi duruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ