Koin rehberi: DASH nedir?

Eski ismi Darkcoin olan DASH. Gizlilik konusunu merkezine alan bir kripto paradır. Blok zinciri altyapısına dayalı altkoinlerin en popülerlerinden biri olan DASH, Bitcoin’de geriye dönük takip edilebilen blok işlemlerinin tersine transfer işlemlerini, adresleri ve transfer edilen kripto para miktarı bilgilerini görüntülemenize izin vermez. Transferi yapan taraf anonim bir hesap olarak görünür, miktar ve diğer tüm bilgiler ise saklı tutulur. Bu bakımdan takibi imkansız bir para birimidir, DASH oluşurken yapılan temel tartışmaların başında da bu teorik düzlem başattır. DASH’i kurgulayan geliştiriciler, şimdiye kadarki para politikasının sadece merkezi ve otoriter değil aynı zamanda kişisel mahremiyeti de çiğnediği üzerinden oldukça farklı bir tartışma yürütmüştür. Piyasaya sürülecek toplam miktarı 22 milyon adet olacak DASH de X11 hash algoritmasını kullanmaktadır. Yapılan işlemler bu algoritma üzerinden yürütülür. DASH’in güçlü özelliklerinden biri ise Bitcoin node’larından daha güçlü olan Masternode’lar geliştirmiş olması. Bu iki katmanlı node’lar sayesinde Bitcoin’e eklenemeyen birçok özelliğin DASH’e eklenebilmesi eski ismi Darkcoin iken koine oldukça değer kazandırıyor fakat Darkcoin isminin yarattığı kötü çağırışımların (illegal faaliyetlerde kullanılması, Dark web için tasarlandığının düşünülmesi vs gibi) olumsuz etkilemesi geliştirici ekibi yeni bir isimlendirme arayışına yönlendiriyor. Aranılan isim şu şekilde buluyor: Bircoin’e nazaran oldukça hızlı transfer edilmesi vesilesiyle Digital Cash’in kısaltılmışı yani DASH’te karar kılınıyor.

Son güncellemesini Kasım ayının sonlarında açıklayan DASH, birkaç gün içerisinde %100’ün üzerinde öyle güçlü bir sıçramaya imza attı ki “Dash ileride Bitcoin’i geçebilir” haberleri tüm kripto para medyasında fora oldu. Çünkü bu güncelleme transfer hızını saniyelerle ölçülür hale getirdi ve gerçekten de DASH’i dijital anlamda nakit kullanımı için ideal adaylardan biri haline getirdi. 

Yeni geliştirmelerin ve özelliklerin merkezsizleşebileceği ve protokol düzeyinde geçerli olabileceği Masternode’lar sayesinde şu ana kadar bütçe, para yönetimi ve işlemlerde hızlılık gibi özellikler eklendi. DASH geliştiricilerinin sonraki planlarıysa DASH Evolution dedikleri, tamamen merkezsiz bir sistemden oluşacak elektronik ticaret ağı kurmak.

DASH birçok popüler borsada rahatlıkla bulunabiliyor. Şu anki değeri 770 dolar seviyelerinde olan DASH, işlem hacmi bakımından da dünya üzerindeki 6. büyük altkoin. Mevcut işlem hacmi 6 milyar dolar seviyelerinde olan DASH de birçok popüler altkoin gibi daha adından çok söz ettirecek gibi duruyor. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ