Koin rehberi: EOS nedir?

Henüz piyasaya çıkalı birkaç ay olan genç kripto paralardan birisi EOS. Özellikle iptal olan Segwit2x çatallanması sonrasında gerçekleşen altkoinlerdeki canlanmanın liderlerinden biri de EOS. 1 doların altındaki değerini 1.8 dolar seviyelerine kadar yükseltmeyi başardı. Peki EOS’un bu çıkışı tesadüf mü? Yatırımcılar sadece kısa vadeli bir kazança kapısı olarak mı bakıyorlar EOS’a bir bakmaya çalışalım.

EOS’un geliştirici ekibi ise oldukça tanıdık. Merkezsiz bir döviz takas hizmeti sunan Blocktrades’in ve şu sıralar adından sıkça söz ettiren Steemit'in yaratıcıları block.one projenin arkasında. Aslında EOS’un yapmayı hedeflediği şey (hedeflediği diyorum çünkü şu an teorik düzeyde sadece projeyle ilgili beyaz sayfaları yani dökümanları yayınlamış durumdalar) yazılımcıların üstünde uygulamalar geliştirebilecekleri yeni bir platform yaratmak. Bu iddia henüz teorik bile olmasına rağmen oldukça dikkat çekmişe benziyor. Steemit gibi başarılı bir örnek ortadayken insan ister istemez EOS'a da sempati duymuyor değil. Henüz sadece beyaz sayfaları yayınlanmış durumda evet ama geliştirme aşaması devam ediyor. Şimdiden kulislerde, köşe yazılarında ve birçok altkoin Youtube kanalında konuşulan şey Ethereum'la da belli konularda rekabet içerisine girebileceği. Bu EOS için muazzam bir prestij çünkü Ethereum Bitcoin’den sonra en bilinen altkoin ve pazar liderliği konusunda ikinci sırada.

EOS koininin fiyatı da şu an 1,5 dolar seviyelerinde. Eğer vaat ettiklerinin bir kısmını bile yaparsa birkaç sene içerisinde çok enteresan seviyelerde görebiliriz EOS'u. Bitcoin'de işler normal seyrine döndüğü bu günlerde altkoin piyasaları canlanmaya devam edecek gibi görünüyor.

Peki EOS bu seviyelere nasıl geldi? Piyasaya sürülme ve fonlama aşamasında %132 şahane bir çıkışa imza atan EOS. Temmuz ayında 5.40 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Bu fiyat artışıyla birlikte piyasa değeri de 800 milyon dolar seviyelerine kadar ulaştı. EOS’u olumlu etkileyen durumlardan biri de Haziran ayında, token satışının başlamasından birkaç gün önce Bitfinex gibi prestijli ve yüksek hacimli bir borsada işlem görmeye başlaması oldu. EOS şu anda düşük fiyatıyla da yatırımcılar için iyi bir seçenek gibi duruyor.

Kişisel görüşüm, teorik bile olsa oldukça önemli bir fikri altyapı ile bu işe koyulmuş olmaları ve başarılı olmaları durumunda adından oldukça söz ettireceklerdir. İlerleyen günlerde bu genç altkoinin seyrini hep beraber göreceğiz. Elimden geldiğince güncel bilgiler iletmeye çalışacağım.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ