Koin rehberi: Ethereum nedir?

Ethereum da aynı Bitcoin gibi bir kripto paradır. Ve aynı onun gibi merkezi olmayan yani dağıtık bir blok zinciri teknolojisi üzerine kuruludur. Bu blok zincirinin yani Ethereum’un Bitcoin’den temel farkı bir takım akıllı sözleşmelere izin veriyor olmasıdır. Birçokları tarafından Bitcoin’den sonra en çok bilinen kripto para olarak tanınır. İşlem hacmi bakımından da genel pazar payı olarak ikinci sıradadır. Hadi Ethereum’u biraz tanıyalım.

Mesela bu konuda en çok karşılaşacağınız örnek kendi kendine kiralanan arabalarla ilgilidir. Diyelim ki akıllı bir bilgisayar içeren bir arabanız var. Bu arabaya Ethereum’un sunduğu programı yüklüyor ve arabanızı bu sisteme tanıtıyorsunuz. Sonra diyelim ki aynı sisteme mobil telefonu üzerinden bir uygulamayla bağlanan bir vatandaşın arabaya ihtiyacı oldu ve sizinkinin yanından geçerken uygulamasını çalıştırdı. Rahatlıkla kapıyı açıp, aracınızı kiralayabilecek. Hem de hiçbir aracıya vs gerek olmadan. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir “Eee peki ya arabamız hasar görürse, nasıl güveneceğiz aracısız olmasına?”. Cevap basit, yine akıllı sözleşmelerle. Diyelim ki yine bu akıllı sözleşme protokolüne dahil olmuş bir oto servisi olsun. Kendi uygulamasından bakım rahatlıkla aracı denetleyebilecek. Denetim bittiğinde onay işlemini verecek ve kiralamadan bir pay alacak o da. İşte bu enteresan, merkezsiz, dağıtık ve daha verimli sistemi üzerine kurabileceğiniz altyapı Ethereum.

Ethereum, Vitalik Buterin ve ekibi tarafından tasarlandı ve kodlandı. İlk olarak 30 Temmuz 2015 yılında gerçekleştirilen Bitcoin konferansından lansmanı yapıldı. 2015 Ağustos’unda yola çıkan Ethereum geliştirmesi Bitcoin’den oldukça farklı özellikler içeriyor. Bu konuda en ilginç tanım yine bu koinin ve dolayısıyla Ethereum blok zincirinin yaratıcısı Vitalik’e ait. Vitalik, Ethereum’u internetin enerji kaynağı olan kripto yakıt olarak tanımlanıyor. “Kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırılması durumunda Bitcoin’i Altın, Litecoin’i Gümüş, Ethereum’u ise Petrol olarak düşünebiliriz.” Burada Vitalik’in özellikle kastettiği şey merkezi olmayan yazılım protokolleri sayesinde aynı işletim sistemi içerisinde ve aynı blok zinciri üzerinden başka altkoinler yaratılmasına izin veren Ethereum protokolleridir. Şu an bildiğimiz tanıdığımız altkoinlerin birçoğu Ethereum altyapısı üzerine kuruludur.

Bunların dışında Ethereum, Bitcoin’e göre teknoloji bakımından daha gelişmiş bir sistem kullanmaktadır. Daha farklı bir doğrulama algoritması kullanır. Aynı zamanda Bitcoin’den farklı olarak bilgisayarın işlemcisi CPU’yu kullanmak yerine GPU’sunu yani daha seri çalışan ekran kartını kullanmaktadır. Tranferde de daha hızlı bir altyapı sunar.  Bitcoin’de ortalama blok süresi yaklaşık 10 dakika iken Ethereum ise bu süreyi 12 saniyeye düşürmeyi hedeflemektedir. Hatta Ethereum’un önündeki bir sonraki hedef VISA ve Master Card işlem hızı seviyesine ulaşarak değer transferinde temel altyapılardan biri olmaktır.


Ethereum blok zincirinin kripto para birimi olan ETH (bir diğer ismiyle Ether) özellikle 2017 Mart ayı itibariyle muazzam bir çıkış yakalamış ve 400$’a kadar ulaşarak market hacminin %38’ine sahip olmuştu. Fakat birkaç ay sonra yaşanan büyük çaplı hırsızlık olayları ETH’nin değerini yarı yarıya düşürdü. İlerleyen aylarda ETH kendine 300$ seviyelerinde stabil bir yer buldu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ