Koin rehberi: IOTA nedir?

IOTA da koin rehberinde tanıttığımız diğer altkoinler gibi bir kripto paradır. IOTA, Internet’teki makineler arasında güvenli iletişim ve ödeme sağlamak üzerine fokuslanmış, açık kaynaklı ve dağıtık bir defterdir. IOTA birçok diğer altkoin gibi merkezsiz ve ölçeklenebilirdir. Klasik blok zincirlerinden farklı tarzda çalışan bir blok zinciri yapısına sahiptir. Tangle adı verilen bu yapı daha karmaşık bir yapıdadır. Klasik blok zincirleri lineer yapıda yani doğrusaldır. Bu durumda veri kayıtlarının sürekli olarak üst üste eklenmesine ve depolama alanının şişmesine sebep olmaktadır. 

Şeffaflık ve takip edilebilirlik açısından harika olan bu durum veri depolama konusunda büyük bir problemi beraberinde getirmektedir. İşte IOTA tam da bu probleme çözüm arayan bir altyapı ile çalışmaktadır. En dikkat çeken özelliği ise herhangi bir ücret ödemeden IOTA’yı transfer edebiliyor olmanızdır. Çünkü IOTA’da madencilik de bloklar da yoktur. Dolayısıyla da işlem ücreti söz konusu değildir. Ağ madenciler, doğrulayıcılar ve kullanıcılar gibi taraflar arasında paylaşılmamıştır. 

Ağ kullanıcıları, kendi işlemlerinden birini yapabilmek için sadece iki eski işlemi doğrulamaktadır. Bu sistemi biraz daha kafanızda canlandırmak için Torent teknolojisini aklınıza getirebilirsiniz. Torent teknolojisinde de bir dosyayı indirmek için sürekli olarak aynı kaynağa ihtiyaç duymazsınız. Örneğin indirdiğiniz müziğin ilk 10 saniyesi X kullanıcısından sonraki 20 saniyesi de Y kullanıcısından kaynak alarak gelebilir. IOTA’da da durum tam olarak böyle olmasa da buna benzer bir yöntem ile ilerler. Yani İşlemi onaylamak için iki eski işlemi referans alarak işlem yoluna devam eder. Kullanıcı sayısı arttıkça IOTA’nın ağ işlem hızı da artar. Bu durum klasik blok zincirlerinde tam tersi şekilde işler. Klasik blok zincirleri artan sayıda kullanıcıyla daha yavaş hale gelmektedir. Bunu aşmak içinse transferiniz için ya öncelik satın alırsınız ya da daha fazla beklersiniz. İşte bunu sağlayan şey yönlendirilmiş döngüsel grafiktir “DAG – Directed Acyclic Graph” ya da kısaca Tangle diye isimlendirilen altyapıdır. Ayrıca bu yapı Bitcoin’in aksine çok yüksek derecelerde ölçeklenebilirlik sunmaktadır.

IOTA, 2015 yılında David Sønstebø, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener ve Dr. Serguei Popov tarafından kuruldu. IOTA kar amacı gütmeyen bir Linux Vakfı olan IOTA Vakfı tarafından işletilmektedir. Vakfın merkezi Almanya’da. IOTA’nın İsmi ise “Internet of Things”den yani nesnelerin interneti kavramından gelmektedir. IOTA ile ilgili bir potansiyel durum da yaptığı ortaklıklar ve anlaşmalar. Bosch, Conensys, USbank ve Cisco şirketleriyle birlikte Trusted IoT Alliance’ın kurucu üyelerinden biridir. IOTA birkaç gün önce yaptığı anlaşma ile de dikkatleri üzerine çekti. Microsoft ve Fujitsu ile geliştirdikleri platformu duyurusu IOTA’nın fiyatında ciddi bir etki yaptı. 

IOTA’nın piyasa değeri şu an, 3.4 milyar dolardan fazla ve dolaşımdaki hacim bakımından en büyük 8. kripto para ünvanını taşıyor. Piyasaya sürülmüş aşağı yukarı 2.8 milyar IOTA var.Kasım 2017 itibariyle 1 IOTA = 0.7 dolardan 1.5’leri gördü ve son anlaşmalarıyla fiyatını ikiye katladı. Mevcut fiyatı düzeltmeler sonrasında 1.2 seviyelerinde. Eğer altında bir fikir olan bir altkoine yatırım yapmak istiyorsanız IOTA göz ardı etmemeniz gereken bir seçenek olarak duruyor. Bir köşeye yazın derim. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ