Koin rehberi: Litecoin nedir?

Litecoin, Bitcoin gibi bir kripto paradır. O da aynı diğer birçok kripto para gibi merkezi bir otoriteye ya da merciye bağlı olmaksızın, kişiler arası bir prosedürle çalışır. Yani dağıtıktır. 2011 yılında kurulmuş ve açık kaynaklı bir şekilde geliştirilmiş bir kripto para birimidir. Litecoin, Bitcoin’in açık kaynak kodlarından türetilmiş ilk altkoin olma ünvanına da sahiptir. Bu bakımdan türünün ilk örneğidir. Yani altkoin evrim ağacının ilk dalıdır denebilir. Aynı Bitcoin’de olduğu gibi enflasyonist bir etki yapmaması için üretimi konusunda bir sınır belirlenmiş ve 84 milyon adet olması kararlaştırılmıştır. Bu sayıya ulaştıktan sonra artık Litecoin üretilmeyecektir. Bu sayının görece Bitcoin’den fazla olması, birim fiyatı olarak çok yüksek hacimlere ulaşsa bile biraz daha düşük fiyattan alınıp satılabileceği anlamına gelir ki bu doygunluk vb konularda da ciddi bir alan sağlamaktadır. 

Litecoin’in Bitcoin ve diğer kripto paralardan onu ayıran en belirgin özelliği hızıdır. Litecoin’de gönderimle oldukça çabuk gerçekleşir. Litecoin’de işlemler aşağı yukarı 2.5 dakika içerisinde onaylanır. Çünkü Litecoin blok zinciri, Bitcoin’inn aksine çok daha yüksek işlem hacimlerini gerçekleştirebilecek bir yapıya sahiptir. Daha sık blok oluşturabilmektedir ve durumun gelecekte de rahatça kullanım imkanı sağlayabileceği düşünülmektedir. 

Litecoin piyasaya sürüldüğünde oldukça ilgi toplamış ve hızlı bir şekilde 10-15 katlık bir artışla 40$’ına kadar yükselmiştir. Daha sonra bir düşüş grafiği çizmesine rağmen 2017 itibariyle istikrarlı bir grafikle yükselmeye başlamıştır. Özellikle dün itibariyle askıya alınan Segwit2 sonrasında birçok altkoinle birlikte %20’nin üzerinde değer kazandı ve 60$ seviyelerini geçti. Litecoin şu anda hacim ve market değeri bakımından Bitcoin de dahil ilk 10 koin arasındadır. Scrypt tabanlı olması nedeniyle normal bilgisayarların standart GPU işlemcileri ile üretilmesi de mümkündür. 

Litecoin piyasaya sürüldüğünden beri hakkında en çok yapılan eleştiriler ise Bitcoin’e nazaran “daha zayıf” bir güvenlik seviyesine sahip olması ve çok fazla cazip özellik barındırmaması, kendini ayrıştırmaması oldu. Fakat bu eleştirilere rağmen Litecoin yoluna emin ve istikrarlı adımlarla devam ediyor gibi.

Son olarak bir akıl yürütme yapacağım. Bence Litecoin ismi şu şekilde bulunmuş olabilir: Little bit Bitcoin > Little Bitcoin > Litecoin :)

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ