Koin rehberi: NEO nedir?

Çin merkezli bir geliştirici ekibi tarafından ortaya çıkarılan NEO’yu ilk olarak Çin’in Ethereum’u diye duyduk. Hem de Çin yasaklarının gündemi ciddi şekilde kaplayıp fiyatları inanılmaz seviyelerde düşürdüğü zamanlarda. Biliyorsunuz Ethereum, Bitcoin’in Blok Zinciri üzerine daha geliştirilmiş bir şifreleme sistemi ile, akıllı sözleşmeler uygulama yeteneğini ekleyerek oldukça ses getirmiş ve sadece bir krpito para değil, bu sistem üzerine akıllı sözleşmeler, nüfus, tapu ve kimlik yönetim sistemleri gibi başka başka değerler de üretilebileceğini müjdelemişti. Bu anlamda da ciddi bir evrimsel dallanma yaratıp blok zinciri eko sistemini zenginleştirdi ve önemli, güvenilir bir varyasyon haline geldi. Özellikle iptal edilen Segwit 2X çatallanması sonrasında ise beklenilen oldu ve tüm altkoinlere öncülük ederek Ethereum da ciddi bir çıkış yakaladı. 

İşte NEO da bu anlamdadaki benzerlikleriyle Asya’nın Ethereum’u olarak görülüyor. Benzer bir modelle çalışan NEO bazı yorumcular tarafından Ethereum’dan da güçlü olarak değerlendiriliyor. Güvenlik bakımından daha ayrıntılı ve aşılmaz özelliklere sahip olduğu bu değerlendirmeler arasında. Önemli bir farkı NEO’nun akıllı kontratlarda farklı programlama dillerini destekleyebilmesi ve bu yönde bir esneklik yaratması. 

NEO ile ilgili yapılan en güçlü dedikodular ise Ağustos 2017’de başlarında Neo ekibi tarafından atılan bit tweet üzeinden oldu. Tweette, Çin devletiyle ve finans kurumlarıyla ortak olacağı belirtilmişti. Fakat atılan tweet kısa bir sürede kaldırıldı. Bu dedikodular NEO’nun o dönemki değerini %35 yükseltmeye yetmişti. Fakat sonrasında durağan ve aşağıya doğru bir seyir izledi. Ta ki iptal olan Segwit 2 x sonrasında altkoinlerdeki canlanma başlayana kadar.

Teknolojik yönüne baktık peki altkoin olarak NEO hakkında neler konuşulabilir? NEO birçok popüler borsada kendine hızlıca yer buldu ve çabucak ilk 20 koin arasına girdi. Hacmen bugün itibariyle 2.5 milyar dolarla 11. sırada. NEO’nun en dikkat çekici özelliği GAS denen bir değer üretmesi. GAS da bir başka token yani altkoin. İsterseniz bu NEO cüzdanlarında  GASları cüzdanınızdan tek bir tıklama ile NEO’ya dönüştürebilirsiniz. Bu bakımdan eğer NEO’ya yatırım yapacaksanız, tavsiyem NEO’larınızı GAS üretimi destekleyen cüzdanlara atmanız. Çünkü borsada tuttuğunuzda bu üretimden istifade edemezsiniz, sadece NEO fiyatına endekslenmiş olursunuz. NEO da minerable bir koin değil, bu bakımdan madenciliği de yapılamıyor. 

Son bir ayda fiyatını neredeyse katlayan NEO daha çok yol kat edecek gibi görünüyor. Belki de onu geçici olmayan 10-20 altkoin arasında göreceğiz. Kim bilir!?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ