Koin rehberi: Qtum nedir?

Quantum yani Türkçe söyleyecek olursak kuantum, The Qtum Foundation tarafından hayata geçirilen bir blok zinciri projesi. Qtum Blok Zinciri diğer birçok blok zinciri projesinden farklı olarak dört büyük danışmanlık ve tanınmış global muhasebe firmasından destek alarak projeyi yürütüyor. Vakıf projenin her aşamasını detaylı ve sağlam bir şekilde örmek için bu tarz bir yönelim belirlemiş. Qtum Vakfı projeyi mümkün olduğunca şeffaf bir şekilde geliştirmek istiyor. Ayrıca bu tarz bir gelişimin de blok zincirine olumlu etki yapacağını ve sağlıklı bir gelişim sağlayacağını düşünüyorlar. Vakıf, sürdürebilirlik, etkin yöneti ve oluşan fonun kullanımı gibi birçok konuda çalışıyor. Bu çalışmalar çok sayıda farklı komite ile yürütülüyor. Finans, yazılım, halkla ilişkiler ve hukuk alanlarından birçok uzman bu komitelerde yer alıyor. Bunu yapmaktaki amaç doğru kurgulanmamış bir sürü blok zinciri projesinin piyasayı doldurmuş olması. Bu seleksiyon sürecini daha bilimsel adımlarla aşmak isteyen vakfın görüşlerini, Qtum yaratıcısı ve yöneticisi Patrick Dai şöyle ifade ediyor. “Qtum için ekonomi raporları yayınlıyoruz; çünkü topluluğun bizim konu hakkında iyi organize olmuş ve disiplinli bir şekilde çalıştığımızı bilmesini istiyoruz. Çoğu blok zinciri projesi başlangıçta bu vizyondan yoksun oluyor. Biz her yönüyle doğru bir işe imza atmak istiyoruz.”

Blok zincirinin kurumsal belgesi olan beyaz sayfalarda proje ile ilgili hizmetlerle beraber iş dünyasıyla blok zincirleri arasındaki mevcut boşlukların nasıl doldurulacağına dair akıllı kontratlar özelinde ipuçları veriliyor. Qtum’un amacı akıllı kontratlar kullanılarak çeşitli haber ajansları, hava tahminleri, hisse senedi borsaları vb. gerçek zamanlı veri çıktılarının etkili bir şekilde kullanılması ve organize edilmesi amaçlanıyor. Vakfın amacı bireyler, kamu kuruluşları ve firmalar arasında köprü vazifesi gören, sahici bir blok zinciri inşa edebilmek.

Özetle Qtum açık kaynak kodlu, kripto değer transfer protokolü olmasının yanı sıra merkezsiz uygulama platformudur. Qtum fonlama aşaması Mayıs 2017’de sonlandıve  ICO sonunda 4.12 milyon dolar yatırım elde edildi. Dünya genelinde toplam 486 yatırımcı ICO’ya katıldı. Birkaç ay içerisinde 6 dolardan 16 dolarlara kadar çıkan Qtum birkaç aylık çıkışına benzer bir grafikle devam etti. Çin yasakları esnasında temkinli bir seyir izleyerek 8 dolar seviyelerinde tutunduktan sonra Kasım ayında tekrar çıkış yakalayarak 15 dolar seviyelerine kadar çıktı. Toplam 100 milyon üretilecek token adetiyle Qtum’un şu an piyasada 70 milyonun üzerinde tokenı bulunuyor. İlginç bir olay ise vakıf uzun vadeli yatırımcılarını memnun etmek ve onlara kar sağlamak için tahsil edilmemiş hisselerinin güncel piyasa fiyatından yüzde 10’unu alacağı bir hisse geri satın alma programı açıkladı ve bir kısım tokenı yaktı. Bu da Qtum’a ciddi bir güven ve piyasa değeri artışı sağladı. Bu dönemdeki fiyat artışı %100’ün üzerinde gerçekleşti.

Bu arada Qtum madencilikle üretilebilen bir koin değil. Kripto tabiriyle “minerable” değil. Hacmi ise bu gün itibariyle 1 milyar doları aşmış durumda ve ilk 20 koin arasında 13. sırada. Tüm bu seyriyle de dikkate değer koinler arasında görünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ