Kolombiya Kongresi, ülkedeki kripto para borsalarının davranışlarını düzenleyen bir yasa tasarısını ilk görüşmede onayladı ve bu konuya açıklık getirmek için ilk adımları attı.

Kolombiya, Kripto Para Borsalarının Düzenlenmesine Yönelik İlk Adımlarını Atıyor

Tasarının yaratıcılarından Yeşiller Partisi temsilcisi Mauricio Toro, bu tasarının kullanıcıları Ponzi planlarından korumak ve onlara kripto dünyasında güvenlik sağlamak için gerekli olduğunu belirtti.

Kolombiya Kripto Düzenleme Yoluna Çıkıyor

Latam'da giderek daha fazla ülke, kripto ve kripto ile ilgili işletmelerin kendi bölgelerinde gördükleri büyümeyi ve etkiyi fark ediyor. Kolombiya bunlardan biri ve bu, hükümeti bu şirketlerin sorumluluklarını ve görevlerini netleştirmek için kripto para borsalarının düzenlenmesini hızlandırmaya yönlendiriyor.

Bu anlamda Kolombiya Kongresi, ülkedeki kripto borsalarının işleyişine daha fazla açıklık ve güvenlik kazandırmayı amaçlayan bir yasa tasarısını onaylayarak bu yönde adımlar attı. Tasarının savunucularından Yeşiller Partisi temsilcisi Mauricio Toro, bu gelişmeyle ilgili görüşünü sosyal medyadan bildirdi. Toro'ya göre:

Kolombiya yasal ve multi-milyon dolarlık bu işi düzenlemede ilerlemek zorunda, böylece işler ve fırsatlar yaratılır, aynı zamanda varlıklarını güvenli bir şekilde satın alabilen Kolombiyalılara gönül rahatlığı sağlar.

Ayrıca Toro, bu tasarının aynı zamanda bu platformların kullanıcılarını ve müşterilerini Ponzi planlarına düşmekten korumaya yönelik olduğunu belirtti.

Önümüzde Uzun Bir Yol Var

Toro, bu tasarının yaratabileceği etki konusunda çok iyimser olsa da, proje hala erken aşamalarında ve onaylanması ve yasa olarak sunulması için üç kez daha görüşülmesi gerekecek. Kolombiya'nın bugün, seçim döngüsünün ortasında ve yakında ikinci seçim turuyla karşı karşıya olduğu siyasi koşullar nedeniyle, bu normalden daha fazla zaman alabilir.

Mevcut durumunda onaylanırsa, Kolombiya'daki kripto para borsaları hizmetlerini sunmak için kayıt olmak zorunda kalacak ve kullanıcılarına kripto ticaretinin faydalarını, risklerini ve olası karlarını ifşa edecekler. Ayrıca bankalar, kripto para borsaları ile fiat para birimindeki hesaplar arasında doğrudan bağlantıya izin vererek, Ponzi şemalarının ve diğer piramit dolandırıcılıklarının gelişmesini önlemeye yardımcı olacak.

Kolombiya'daki diğer kurumlar da müşteri-değişim etkileşimlerini düzenlemek ve kontrol etmek için hareket ediyor. Nisan ayında, kara para aklama gözlemcisi UIAF, kullanıcıların kripto para birimi hareketlerini çevrimiçi bir sistem aracılığıyla kuruluşa bildirmeleri gerektiğini duyurdu . Ancak örgüt daha sonra geri adım attı ve söz konusu kararın yaptırımını erteledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ