Ülkenin menkul kıymetleri ve finansal bekçisi olan Kolombiya Mali Müfettişliği, ülkedeki kripto para varlıkları kullanılarak yapılan işlem ve işlemleri düzenleyecek bir belge üzerinde çalışıyor.

Kolombiya Mali Müfettişliği, Kripto İşlemleri İçin Normlar Hazırlıyor

Kolombiya Mali Müfettişliği Kripto Normlarını Yayınlayacak

Latam hükümetleri, ülkelerinde kabul edilen sayılara ulaşmaya başladığından, kripto para düzenlemesini artık ciddi bir konu olarak gündemine alıyor. Ülkedeki finansal sistemin gözetimi ile ilgilenen bir kuruluş olan Kolombiya Mali Müfettişliği, ülkede kripto kullanımı için geçerli olacak bir dizi norm hazırlıyor.

Duyuru, örgütün başkanı Jorge Castaño tarafından Barranquilla'daki bir etkinlik sırasında yapıldı. Yaptırım için gözden geçirilmesi gereken belge, değerlendirilmesi ve geri bildirimi için Kolombiya Merkez Bankası'nın elinde.

Bu, kurumun kripto para birimleriyle ilk uğraşması değil. Mali Denetleme, kripto para borsalarının ülkedeki özel bankalarla birlikte çalışmasına izin veren ve kullanıcıların itibari paralarıyla kripto satın almalarını kolaylaştıran “sandbox” adlı bir pilot testten sorumluydu.

Yönetmelik Geliyor

Kolombiya çok uzun zaman önce bir kripto yeri olarak bilinmese de, ülke yavaş yavaş kriptoya yöneliyor. Bu, son zamanlarda faaliyetlerini ülkeye genişleten Ripio ve Bitso gibi Latam borsaları için ilginç hale geldi. Ayrıca Kolombiya, Latin Amerika'da kripto ATM'lerinin sayısında en yüksek sıralamaya sahip ülkelerden biri ve ulusal cüzdan altyapısını güçlendirmek için bir dizi Chivo ATM'sini kullanan El Salvador'dan sonra ikinci sırada.

Bu nedenle, düzenleyiciler artık ülkedeki sektöre düzen getirmek için bir kripto para birimi faturası getirmeye çalışıyorlar. Bu ay, ülkedeki kripto para borsalarının eylemlerini düzenlemeyi amaçlayan ilk yasa tasarısı, düzenleyiciler tarafından yaygın olan dolandırıcılık ve Ponzi planlarıyla mücadelenin bir yolu olarak övülerek ilk tartışmada kabul edildi. Yeni normların ilişkisi ve bunların o düzenlemeyle nasıl çalışacağı henüz bilinmiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ