Kolombiya hükümeti, dijital para birimi çıkarmayı planladığını açıkladı. Bu yeni para biriminin amaçlarından biri vergi kaçakçılığını engellemek ve vatandaşlar tarafından yapılan işlemlerin izlenebilirliğini artırmak olacak.

Kolombiya, Vergi Kaçakçılığını Azaltmak İçin Dijital Para Birimi Başlatmayı Planlıyor

Kolombiya Kendi Dijital Parasını Çıkaracak

Birçok ülke, ekonomilerindeki para akışını daha iyi anlamak ve kontrol etmek için ekonomilerinin bir kısmını dijitalleştirmeye çalışıyor. Kolombiya vergi dairesi DIAN başkanı Luis Carlos Reyes tarafından sunulan açıklamalara göre, Kolombiya hükümeti yakın gelecekte kendi dijital para birimini piyasaya sürmeyi planlıyor .

Reyes, yerel haber kaynağı Semana'ya bunun Kolombiya'nın GSYİH'sının %6 ila %8'i arasında olduğu tahmin edilen vergi kaçakçılığını engellemek için yeni göreve başlayan Gustavo Petro'nun önerilerinden biri olacağını söyledi. Bu notta Reyes, bu dijital para biriminin amacının bu işlemlerin izlenebilirliğini artırmak olduğunu, böylece tüccarların ödeme yöntemi olarak nakit kullanarak vergiden kaçmayacağını belirtti.

Önlemin etkinliği hakkında Reyes şunları tahmin ediyor:

Bu, ülkede gerçekleştirilen ve GSYİH'nın en fazla %1 veya %1,5'inin elde edildiği altı veya sekiz vergi reformuna eşdeğerdir.

Ancak Reyes, dijital para biriminin herhangi bir özelliğini veya ülkedeki geleneksel ödeme sistemleriyle birlikte nasıl çalışacağını açıklamadı.

Nakit Kısıtlamaları

Dijital para biriminin tanıtımına, şu anda üzerinde çalışılmakta olan diğer önlemler de eşlik edecek. Bu önlemlerden biri de belirli bir tutarın üzerindeki nakit ödemelere kısıtlama getirilmesidir. Reyes, bu miktarın 10 milyon Kolombiya pesosu veya yaklaşık 2.400 dolar olacağını doğruladı .

Ancak bu değişiklikler Kolombiyalıların ödeme kanallarını bozabilir. Covid-19 salgını sırasında ödemeler için nakit kullanımı azaltılmış olsa da, nakit şu anda Kolombiya'daki ana ödeme yöntemlerinden biridir. Kolombiya Merkez Bankası istatistikleri, bono tedavülünün son 17 ayın en yüksek rakamına çıktığını gösteriyor.

Financial Superintendency'den alınan verilere göre, Kolombiyalılar ulaşım (%94), bakkaliye (%80), cep telefonu kontörleri (%78) ve kira (%77) için ödeme yaparken hâlâ ana ödeme yöntemi olarak nakit ödemeyi tercih ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ