Blockchain destekli konsorsiyumlar, işletmeler için çalışma yöntemi haline gelse de, bugün Web3 ile aşılanmış farklı bir ortamdalar ve iyi uyum sağlamaları hayati önem taşıyor.

Blockchain destekli konsorsiyumlar, işletmeler için çalışma yöntemi haline gelse de, bugün Web3 ile aşılanmış farklı bir ortamdalar ve iyi uyum sağlamaları hayati önem taşıyor.

Blockchain uygulamalarını çevreleyen ilk heyecan ve ardından gelen uzun süreli blockchain “kış”ı geride kaldığına göre, şimdi kendimizi kuruluşların nasıl değer sunacaklarını yeniden tasarlamalarına yardımcı olan bir “baharın” ortasında buluyoruz. Öyle ki, PWC'ye göre blockchain'in 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 1,76 trilyon dolar eklemesi bekleniyor.

Bu artışın önemli bir bölümünün, blok zinciri tabanlı işlemler ve ilişkiler tarafından sağlanan güvenlik, değişmezlik ve kolaylaştırma fırsatlarından en fazlasını elde eden işletmeler arası (B2B) uygulamalardan gelmesi bekleniyor. Hemen hemen her iş süreci için birden fazla iş ortağı, düzinelerce (yüzlerce değilse) ürün ve hantal bürokrasi içeren süreçlerle, özellikle daha çevik rakiplerin ortaya çıkması düşünüldüğünde, işletmelerin ne kadar kazanacağını abartmak zor.

Ancak, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler) yeni teknoloji ve ürünleri benimsemede daha hızlı ve daha çevikken, kurumsal benimseme yavaştır. Satış döngüleri uzun, daha fazla ağ geçidi var ve birden fazla dahili paydaşın her şeyi olduğu gibi tutması için güçlü teşvikler var.

 Günümüzün Kurumsal Blok Zinciri: Bazıları Başarısız Olurken, Diğerleri Potansiyel Değer Gösteriyor

Kurumsal blok zincirinin yükselişinin bir kısmı, kurumsal karar vericilerin benzer çözümler geliştirmek ve üzerinde çalışmak için başkalarıyla güçlerini birleştirme arzusundan kaynaklanmaktadır. Hepsi, kavramların kanıtını veya pilot aşamaları geliştirmek ve yönetmek için birlikte çalışan daha fazla kuruluşun geliştirmeleri daha değerli hale getirebileceğini umuyordu. Bu çabalar, daha büyük işbirlikçi kuruluşlara veya “eski dünya” konsorsiyumlarına üyelik yoluyla gerçekleştirilmiştir. RiskStream ve B3i gibi belirli endüstriler için belirlenmiş çeşitli blok zinciri konsorsiyumlarının temelini görmeye başladık.

Mevcut endüstriyel konsorsiyumlar ve yönetişim organları, GSMA içinde mobil alan için yapılan girişimde olduğu gibi, üyeleri için belirlenmiş ağlar kurmaya başladı. 2019'da Deloitte'un Küresel Blok Zinciri Anketine yanıt veren yöneticilerin %92'si zaten bir konsorsiyuma ait olduklarını veya bir konsorsiyuma katılmayı planladıklarını söyledi.

 

Özel, Kamu ve Konsorsiyum Blok Zincirleri: Açıklanan Farklılıklar

Ancak geriye dönüp bakıldığında, kurumsal blok zincirinin üretim dağıtımlarının ortak bir yanı var: bunların çok azı aslında konsorsiyumlar tarafından yönetiliyor. Elbette bazı şirketler, erken benimsemeyi sağlamak ve ilk fikir birliğine varmak için genellikle belirli bir ekosistemin ilgili oyuncularını temsil eden geçici konsorsiyumlar oluşturmuştur (Mediledger ve Tradelens bunun iki örneğidir). Ancak sonuç olarak, çözümler kar amacı güden sağlayıcılar tarafından geliştirilip dağıtıldı ve uygulama yolunda her adımda endüstri çapında konsorsiyumlar tarafından onaylanmadan veya yeşil ışık yakılmadan kar amacı gütmeyen şirketler tarafından benimsendi.

Sanayi Silolarının Gerekçesi Azalıyor

Teknolojiyi denemek, kullanım senaryoları oluşturmak ve ilgi kazanmak isteyen işletmeler, sınırlamaları nedeniyle, özellikle de operasyonlarını dahili ve özel tutmaya meyilli olanlar, genellikle halka açık zincirlerde bunu yapmaktan erteler. Birlikte çalışabilirlik bir endüstri odağı haline gelmeden önce, geliştiriciler anlaşılır bir şekilde blok zincirini sessiz yollarla geliştirmeye zorlandı. Konsorsiyumlar tarafından izin verilmiş, sahiplenilmiş veya yönetilmişlerdir.

Ancak aradan on yıl geçti ve konsorsiyumlar hala özel izinli uygulamalara bağlı. Kurumsal blok zinciri alanı, evrimi görmezden gelemez. Daha fazla birlikte çalışabilirlik ve gelen Web3 dalgası, blok zinciri konsorsiyumlarının denklemde oynadığı önemli rolü yeniden değerlendirmemiz gerektiği anlamına geliyor.

DAO'lar Kurumsal Alanda Konsorsiyumların Yerini Alacak Mı?

İşletmeler için, yeni gelen altyapılar ve akıllı sözleşmeler ve yönetişim protokollerinden yararlanan merkezi olmayan özerk kuruluşların (DAO'lar) oynadığı rol, endüstri odak noktası olarak blok zinciri konsorsiyumunun yerini alabilir. DAO'lar, onları “kapitalizm ve ilerlemeciliğin nihai birleşimi” olarak adlandıran milyarder Mark Cuban da dahil olmak üzere daha geleneksel yatırımcıların bile dikkatini çekti. “DAO'lar eski işletmeleri devraldıkça şirketlerin geleceği çok farklı olabilir” diye Mayıs ayında tweet attı, “topluluk yönetişim konusunda başarılı olursa, herkes yukarıyı paylaşır.”

Girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz veya a16z, hem bireysel DAO'larda hem de DAO oluşumunu destekleyen şirketlerde milyonlarca dolarlık bağış toplama turlarına öncülük etti. Ancak, DAO'lar yalnızca belirli bağlamlarda anlamlıdır ve uyum arayan tüm işletme alanları bir aslında bu fikri yürütün. 2022'de bu alanda çok heyecan verici haberlere dikkat edin.

 DAO'lar Web3'ün Temeli, Yaratıcı Ekonomi ve İşin Geleceğidir

Peki, konsorsiyumlar en iyi nerede hizmet verebilir? Örneğin, birleşik bir veri modeli üzerinde anlaşmak, çoğu ekosistem için ileriye doğru büyük bir sıçramayı temsil eder. Ve kesinlikle imkansız değil. Contour ve GSBN (rakip oldukları düşünülen), küresel denizcilik endüstrisinde dijitalleşmeyi teşvik edecek bir model üzerinde işbirliği yaptıklarında, bu, hem Contour hem de GSBN çözümlerinin kullanıcıları için birlikte çalışabilirliği olumlu yönde etkiledi. Konsorsiyumların şirketlere ve işletmelere işbirliği içinde çalışma ve ortak bir hedefe ulaşma yeteneği sağlamak için rol oynadığı yer burasıdır.

Endüstri konsorsiyumlarının, büyük çabalar sarf ederek, sürekli çözümler, platformlar ve ağlar yaratan teknoloji endüstrisinin çılgın hızıyla rekabet etmenin gerçek bir yolu yoktur. Yığının tam olarak nasıl görünmesi gerektiğini tanımlamaya devam etmeyi seçerlerse, çok hızlı bir şekilde alakasız kalmaya mahkumdurlar. Dönüşüm için herhangi bir yığının benimsenmesini sağlayabilecek standartları tanımlamayı seçerlerse, hizmet ettikleri işletmeler için değer yaratacaktır. Oylama ve özellikler veya ortak bir yol haritası üzerinde fikir birliğine varılması, Web3 çağında aracılar olmadan gerçekleşecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ