Kookmin Bank, Güney Kore'de perakende yatırımcılara kripto para yatırım ürünleri sunan ilk banka olmaya hazırlanıyor.

Kookmin Bank, Güney Kore'de perakende yatırımcılara kripto para yatırım ürünleri sunan ilk banka olmaya hazırlanıyor.

Kookmin Bank, ülkedeki ilk kripto fonunu başlatmayı planlıyor. Banka 21 Şubat'ta dijital varlıklar ve yapay zeka yatırım fonlarına ilişkin ürün ve strateji yeteneklerini belirlemek için bir Dijital Varlık Yönetimi Hazırlık Komitesi kurduğunu duyurdu. Banka, kripto borsasında işlem gören fonları (ETF'ler) ve vadeli işlem ürünlerini piyasaya sürmeyi bekliyor. Komite ayrıca yatırım fonları için risk ve uyum konularını da değerlendirecektir.

Kookmin Bank, Sanal Varlık Temalı Bir Öz Sermaye Fonu Başlatmayı Planlıyor

KB'nin Endeks Quant Yönetimi Başkanı Honggun Kim, bankadan yapılan resmi açıklamada planları doğruladı. “Sanal varlık temalı bir öz sermaye fonu kuracağız vb. Süreli yayınlar da yayınlamayı planlıyoruz” dedi. Araştırma platformu MacroTrends'e göre, net kâr açısından ülkenin en büyüğü olan KB Financial Group, Eylül 2021 itibariyle yaklaşık 520 milyar dolarlık toplam varlığa sahipti.

Mevcut planlar, bir kripto yatırım endeksi fonu ve ana yatırımlar üzerinde garanti sağlamak için dış kaynaklı yatırım yönetimi olarak da adlandırılan bir Dış Kaynaklı Baş Yatırım Sorumlusu (OCIO) kullanan bir fon başlatmaktır. OCIO fonu emekli maaşlarında da kullanılabilir.

Güney Koreli Müşteriler Kripto ve Karşılıksız Token Yatırımlarını Benimsiyor

Bu tür OCIO, her biri kripto yatırım fonları sunan Grayscale ve Fidelity Asset Management'ı içeriyor. Fidelity Canada, geçen Aralık ayında spot Bitcoin ETF'yi piyasaya sürdü, ancak böyle bir ürün ABD'de henüz onaylanmadı. Müşterileri için yeni bir yatırım fonu başlatırken, KB, kriptoya ve paraya çevrilemez token'a (NFT) giderek daha açık hale gelen bir pazara yanıt veriyor.  Yakın rakibi Shinhan Bank, müşterilerinin NFT tahsilatlarını ülkenin önde gelen blok zinciri Klaytn'da yönetmelerine yardımcı olmak için mobil bankacılık uygulamasının tüm bir bölümünü ayırdı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ