Kore Bankası (BOK), Merkez Bankası Dijital Para biriminin (CBDC) fizibilitesine ilişkin iki aşamalı bir sahte testin ilk aşamasını tamamladı.

Kore Bankası (BOK), Merkez Bankası Dijital Para biriminin (CBDC) fizibilitesine ilişkin iki aşamalı bir sahte testin ilk aşamasını tamamladı.

Kore Merkez Bankası (BOK) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, potansiyel yeni para biçimini tanıtıp tanıtmamayı gözden geçirirken bir Merkez Bankası Dijital Para biriminin (CBDC) fizibilitesine ilişkin iki aşamalı bir sahte testin ilk aşamasını başarıyla tamamladığını söyledi. Merkez bankası ilk aşamayı geçen yıl Ağustos ayında başlattı ve deneyi Aralık ayında tamamladı.

CBDC, Bulut Tabanlı Bir Ortamda Normal Operasyonlar Gösterdi

Kore Bankası, CBDC'nin bulut tabanlı bir ortamda normal operasyonlar gösterdiğini gözlemlediklerini kaydetmişti. Kore merkez bankası bir basın açıklamasında, “Çevrimdışı yerleşimler gibi çeşitli işlevleri çalıştırma olasılığını ve testin ikinci aşamasında gizlilik korumasını güçlendirmeyi amaçlayan yeni teknolojilerin uygulanmasını onaylayacağız” dedi. BOK, testin ikinci aşamasının 22 Haziran'a kadar gerçekleştirileceğini kaydetti.

Küresel Merkez Bankaları CBDC'ler Hakkındaki Araştırmalarını Hızlandırıyor

Küresel merkez bankaları, nakit talebindeki düşüşe ve özel sektörde kripto para birimlerinin ortaya çıkmasına hazırlanmak için dijital para birimleri üzerine araştırmalarını hızlandırıyor. Bazı Latin Amerika ülkeleri ve Afrika ülkelerindeki merkez bankaları CBDC ihraç etmeye başladı. Çin, bu yıl bir CBDC yayınlamak için bastırıyor ve muhtemelen kendisini yeni para birimini kullanan ilk büyük ekonomi haline getiriyorken, ABD Federal Rezervi'nin potansiyel faydalarına ilişkin bir inceleme başlattığı bildiriliyor. İran İşçi Haber Ajansı (ILNA) tarafından aktarılan, finansal düzenleyicinin üst düzey bir temsilcisi, daha önce bildirildiği gibi, İran para otoritesinin yakın gelecekte Merkez Bankası Dijital Para birimini (CBDC) pilot uygulama niyetinde olduğunu söyledi. Haber, projenin ilk duyurusundan bu yana dördüncü yılda geliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ