Kore Bankası, dünyadaki merkez bankalarının CBDC'ye nasıl yaklaştıklarına ve bunu başarmak için blockchain teknolojisini nasıl kullandıklarına dair bir rapor yayınladı.

Kore Bankası, Dünyadaki Merkez Bankalarının CBDC

Kore Bankası, dünyadaki merkez bankalarının CBDC'ye nasıl yaklaştıklarına ve bunu başarmak için blockchain teknolojisini nasıl kullandıklarına dair bir rapor yayınladı.

Kore Bankası tarafından yayınlanan bir rapora göre, merkez bankaları giderek daha fazla dijital para birimi başlatmayı düşünüyor, çünkü blockchain ve ödeme teknolojisindeki ilerlemeler onu giderek daha uygulanabilir hale getiriyor.

Rapor, bankanın dünya çapındaki merkez bankası dijital para birimleriyle ilgili araştırmalarını temel alıyor ve bu da kendi ulusal dijital para birimlerini araştırdığı veya geliştirdiği bilinen 14 merkez bankasındaki ilerlemeyi inceliyor.

Çin, ulusal bir dijital para birimi yayınlayan ilk büyük ülke olmaya hazırlanıyor.

Devam eden nakit düşüşü bankaları dijital para birimlerini düşünmeye zorladı

Bank of Korea’nın deniz aşırı CBDC ilerleme raporuna göre, banka, ödeme yerleşimlerindeki gelişmelerin devam eden nakit düşüşüyle birlikte merkez bankalarını dijital para birimlerine daha ciddi bakmaya ittiğini belirtti.

Birçok ülke, bir süredir merkezi dijital paraların çıkarılması konusunda çalışmaktadır.

Kore Bankası raporu, birçok bankanın dijital para birimi işlemlerini dağıtmak ve kaydetmek için blockchain teknolojisine dayanan BT sistemleri üzerinde zaten çalıştığını söylüyor. İsveç, Singapur, Kanada, Japonya, Tayland ve Hong Kong, dijital varlıklar için gelişmekte olan modellerinde dağıtılmış defter teknolojisini tartışan ülkeler arasındadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ