Kore Merkez Bankası, daha iyi bir anlayış için merkez bankası dijital para birimi (CBDC) araştırmalarına adanmış bir görev gücü organize ettiğini duyurdu.

Kore Merkez Bankası CBDC

Habere göre, Kore Bankası dağıtılmış defter teknolojisi, kripto varlıkları ve CBDC gibi inovasyon sistemlerinin güvenliğini artırmak için denetçi olarak aktif bir rol oynayan yenilikler üzerine araştırmalar yapmaya devam edecek.

Kore Bankası Ek CBDC Uzmanları İşe Almayı Planlıyor.

Korean Times tarafından bildirildiği üzere, Kore merkez bankası dijital para uzmanları için bir iş ilanı açtı. Banka ayrıca, diğer merkez bankalarında CBDC'nin gelişimini takip etmek için Uluslararası Hesaplamalar Bankası (BIS) ve diğer uluslararası kuruluşlarla aktif olarak görüşmelerde bulunacak. Merkez bankasının ödeme ve uzlaştırma sistemleri departmanı başkanı Hong Kyung-Sik, “dijital para ihraç etmeyi düşünüyorüz” açıklamasını yapıyor.

Güney Kore, CBDC'yi Başlatmak İçin Yarışa Katıldı

Dünyanın birçok ülkesinin merkez bankaları, merkez bankası destekli dijital para birimi çıkarmayı düşünüyor. Ancak, Kore merkez bankası yakın zamanda CBDC başlatma söylentilerini reddetti. Banka, CBDC araştırması için çabalarını güçlendirmeyi planladıklarını açıkladı. Öte yandan Çin, önümüzdeki yıl ulusal dijital para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Çin Halk Bankası, önümüzdeki yılın başında iki şehirde dijital para birimini test etme planını açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ