Yeni seçilen Cumhurbaşkanı, hükümetinin tartışmalı yüzde 20'lik vergiyi bir yıl daha geriye çekeceğini ve bunun yerine tüketicinin korunmasına odaklanacağını duyurdu.

Kore

Yeni seçilen Cumhurbaşkanı, hükümetinin tartışmalı yüzde 20'lik vergiyi bir yıl daha geriye çekeceğini ve bunun yerine tüketicinin korunmasına odaklanacağını duyurdu.

Hükümeti ayrıca, Kore mali gözlemcisinin 2017'de yasaklamasından bu yana beş yıldır devam eden ICO kuraklığını sona erdirmek için de baskı yapacak.

Güney Kore, bir zamanlar olumlu düzenlemelerin bir ülkedeki kripto para birimi endüstrisinin büyümesini nasıl destekleyebileceğinin küresel bir örneğiydi. Ülke, küresel olarak en yüksek ticaret hacimlerinden bazılarını gördü, girişimleri gelişiyordu ve hatta blok zinciri bile agresif bir şekilde entegre oluyordu. Son beş yılda, hükümet daha muhafazakar hale geldikçe bu durum değişti. Bununla birlikte, yeni seçilen cumhurbaşkanının bir şeyleri değiştirmeye ve kripto büyümesini teşvik etmeye zorlamasıyla ülkede yeni bir dönem görünüyor.

Muhafazakar bir sağcı aday olan Yoon Suk-yeol, Mart ayının ortasında hararetli çekişmeli bir seçimde seçildi. Ülkenin kaderini değiştirmek için kesin bir söz vererek devraldı. Kripto, kampanyası boyunca büyük bir kripto hayranı olduğunu açıkça ortaya koyan, değiştirmeyi taahhüt ettiği alanlardan biri.

Yoon vaatlerini yerine getiriyor. Zorladığı şeylerden biri de ilk dijital para teklifleri ICO'lar. Bu hafta açıklanan yeni bir yasa tasarısı ile hükümet, ülkenin finansal gözlemcisi olan Finansal Hizmetler Komisyonu tarafından 2017 yılında ICO'lara uygulanan genel yasağı kaldırmayı planlıyor.

Yeni başlayanlar için, hükümet dijital varlıkları iki menkul kıymet ve menkul kıymet olmayan varlık olarak sınıflandıracak. Bu, ICO'lar aracılığıyla verilen yeni tokenler da dahil olmak üzere endüstriyi buna göre denetlemeyi kolaylaştıracak. Buna ek olarak, yasa tasarısı, bu tür tokenlerin verilmesini, listelenmelerini ve sektördeki haksız ticaret eylemlerinin nasıl önleneceğini yönetecek.

ICO'ların yanı sıra Yoon hükümeti, çok fazla tartışma ve tartışmanın kaynağı olan bir vergi rejimini geri çekiyor. Rejim, kripto ticaretinden elde edilen 2.100 doların üzerindeki tüm kârlara yüzde 20 vergi uyguluyor. Bu, 42.000 dolar olan hisse senedi yatırımcıları için eşiğin 20 katı üzerinde. Kripto topluluğu bu konuda kolları sıvamış olsa da, araştırmalar Güney Korelilerin çoğunluğunun yeni rejimi desteklediğini gösteriyor.

Verginin bu yıl Ocak ayından itibaren uygulanması gerekiyordu. Ancak, yasa koyucular, yatırımcıların ve vergi dairesinin yeterince iyi hazırlanmadığını iddia ederek, bir yıl daha zorlamak için savaştı.

Yoon'un hükümeti bunu bir yıl daha ileriye taşıyacak. Başkanın geçiş ekibi, vergi dairesinin dahil olabilmesi için yatırımcıları korumak için yeterli düzenlemenin yürürlükte olması gerektiğini söyledi. Yoon, vergi uygulanmadan önce Dijital Varlıklar Temel Yasası'nın geçmesini istiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ