Güney Afrika'daki Cape Town Üniversitesi'ndeki bir akademisyen ekibi, kullanıcıların kendi COVID-19 durumlarını doğrulamasına izin verecek bir blockchain destekli uygulama geliştiriyor.

Korona Virüsü İzleme Uygulamaları İnsanları Güvende Tutmak İçin Farklı Yaklaşımlar Ortaya Koyuyor

Güney Afrika'daki Cape Town Üniversitesi'ndeki bir akademisyen ekibi, kullanıcıların kendi COVID-19 durumlarını doğrulamasına izin verecek bir blockchain destekli uygulama geliştiriyor. Covi-ID olarak adlandırılan platform hala geliştirilme aşamasındadır, ancak küresel koronavirüs pandemisi ile ilgili bazı önemli endişeleri ele almayı amaçlamaktadır. Cape Town'daki bir akademisyen ve yazılım geliştiricileri ekibi tarafından geliştiriliyor ve 21 Nisan'da başlamayı hedefliyor.

Uygulama, enfekte hastaların temas izlemesini iyileştirmeyi amaçlarken, platform kullanıcıları doğrulanmış bir COVID-19 durumu sağlayabilir. Buna ek olarak, uygulama, kilitlenme dönemlerinde evde kalmak gibi sorumlu davranışlar için insanları ödüllendirecektir. Covi-ID, kendi kendini yöneten bir kimlik ağı olan izin verilen blockchain platformu Sovrin üzerine inşa ediliyor. Birincil hedef, ekosistem katılımcılarına COVID-19 enfeksiyon noktaları ile ilgili doğru bilgiler sağlarken kullanıcılara verileri üzerinde sahiplik sağlamak.

Bu Güney Afrika projesi, temas izlemeyi geliştirmek için bir mobil uygulama kullanımını ilk keşfeden uygulama değil. Başlangıçta COVID-19 salgını tarafından sertçe vurulan Çin ve Singapur gibi ülkeler kendi izleme platformlarını uygulamaya koyurken, bazı Avrupa ülkeleri de birlikte çalışabilir uygulamalar geliştiriyor. Covi-ID uygulaması, SSI ve blockchain teknolojisini kullanan gizlilik merkezli yaklaşımında bu farklı projelerden de farklıdır.

Nasıl çalışacak?

Geliştiriciler için ilk çağrı bağlantı noktası, bir kullanıcının COVID-19 durumunu doğrulayan bir hesap oluşturmaktı. Potansiyel kullanıcıların Covi-ID hesabı oluşturmanın iki yolu bulunuyor. İlk seçenek, yerel Güney Afrika bankalarını, hükümet ve sağlık kurumlarını içeren ortak ticari şirketlerden biri tarafından sağlanan saklama cüzdanıdır. İkinci seçenek, Covi-ID tarafından geliştirilen tamamen kendi kendini yöneten bir kimlik cüzdan çözümüdür. Her iki seçenek de kullanıcıların verilerini koruma sözü veriyor. İkinci seçenek, tüm kullanıcıların verilerini telefonlarında depolayacaktır, bu da kişisel bilgilerin hiçbir zaman fiziksel olarak cihazdan ayrılmayacağı anlamına gelir.

Güney Afrika'daki yaşamın doğasını da dikkate almak önemlidir, çünkü nüfusun büyük bir kısmı bir akıllı telefona erişemeyebilir. Bu durumda, potansiyel kullanıcılar Covi-ID’nin ticari ortaklarından biriyle hesaplardan birini oluşturarak platformla etkileşime geçebilir.

İşlem, kullanıcının kimliğini kanıtlamak için bir fotoğraf çekmenin yanı sıra, tam bir ad ve telefon numarası sağlamanın yanı sıra, kullanıcıların kendi numaralarına sahip olmaması durumunda bir arkadaşınızın veya akrabanızın olması da gerekir. Her kullanıcıya yazdırılabilecek veya banka kartına benzer bir kartta basılabilecek bir QR kodu verilecek. Bu QR kodu daha sonra bir kullanıcının COVID-19 durumunu kanıtlamak için yetkililer tarafından taranabilir.

Kullanıcıların bilgileri, bu ticari ortaklar tarafından, bir kripto para biriminin bir kullanıcının para birimini nasıl sakladığına benzer şekilde saklama cüzdanlarında saklanır. QR kodları her tarandığında, örneğin bir süpermarkete girdiklerinde, cüzdanlarına bir olay kaydedilir. Kullanıcılar, o gün o süpermarkette COVID-19 pozitif bir kullanıcıyla potansiyel olarak iletişime geçtikleri takdirde bilgilendirilebilir. Kullanıcıların bu durumda kolayca erişilebilmeleri için telefon numaraları sağlamaları gerekir.

Kullanıcılar semptomatik hale gelirse, bir test merkezine gidebilir veya doktora gidebilirler. Uygulayıcı QR kodunu tarayacak ve saklama cüzdanı sağlayıcısına verilen fotoğrafla kimliklerini doğrulayacaktır. Test sonuçları onaylandıktan sonra, kullanıcıların Covi-ID hesabına giriş yapılır. Bir kullanıcı COVID-19'dan kurtulduktan veya bir aşı olduğunda - nihayet kullanıma sunulduğunda - uygulamada yeşil bir statü verilir ve halka daha fazla sağlık tehdidi oluşturmaz.

Tüm bunlar, doğrulama olan Covi-ID'nin ikinci uygulamasına izin verir. Gelecekte ülkeler potansiyel viral salgınların yayılmasını engellemeye çalıştıkça, bu büyük olasılıkla önemli hale gelecektir. Kullanıcılar sağlık taraması uygulanmış herhangi bir alana girmeye çalışırsa, akıllı telefonlarındaki uygulama veya basılı bir kopya aracılığıyla QR kodlarını sunacaklardır. Kullanıcılar daha sonra COVID-19 durumlarına salt okunur erişim izni vermeyi kabul eder.

 Yeşil bir durum, kullanıcıların virüsten kurtulduğunu veya gelecekte bir aşı olduğunu gösterir. Sarı bir durum, kullanıcıların COVID-19 negatif olduğunu, ancak hiçbir zaman enfekte olmadıklarını veya aşılanmadığını gösterir - bu, belirli tarama uygulamalarını gerektirecektir. Kırmızı durum, bir kullanıcının şu anda COVID-19'a sahip olduğunu ve derhal halktan izole edilmesi gerektiğini gösterir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ