Blockchain analiz firması Chainalysis'e göre, kripto para dolandırıcıları, yeni hileli anlatıları icat etmek için koronavirüsten faydalanıyor olabilir.

Korona Virüsü Kripto Para Dolandırıcılarını da Etkilemiş

Blockchain analiz firması Chainalysis'e göre, kripto para dolandırıcıları, yeni hileli anlatıları icat etmek için koronavirüsten faydalanıyor olabilir, ancak kripto piyasa fiyatlarındaki düşüş nedeniyle pandeminin patlak vermesinden bu yana karları düştü.

Chainalysis'in 10 Nisan tarihli bir raporunda, araştırmacılar koronavirüs pandemisinin kimlik avı ve şantaj dolandırıcılıklarının yaygınlığında bir artış tetiklediğini buldular.

 Birincisi, kurbanların sahte kimlik bilgileri altında cüzdan kimlik bilgilerini göndermeleri için kandırıldıkları aldatmaca faaliyetlerini ifade eder. Şu anda, bazı dolandırıcılar kripto para bağışları toplamak ve kurbanlardan kişisel bilgilerini bırakmalarını istemek için yardım kuruluşları olarak poz veriyorlar. Şantaj dolandırıcılığı da sayıca büyüdü; bazı sahtekarlar, ödeme yapmazlarsa kurbanların ailelerine koronavirüs septirmekle tehdit ediyorlar.

Ancak kimlik avı ve şantaj etkinliklerinin yükselmesine rağmen, dolandırıcılara gönderilen kripto para biriminin toplam değeri 13 ve 31 Mart arasında % 61 oranında düştü.

Ancak rapor,% 61'lik düşüşün neredeyse tamamen kripto para birimi fiyatındaki düşüşten kaynaklandığını tespit etti.

 Aynı sayıda kurban dolandırıcılara aynı miktarda kripto para gönderiyor, ancak koinlerinin değeri düştüğü için ödemeler artık daha az değerli.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ