Küresel ödeme devi Visa, ağ üzerinden tüketici harcamalarının bu ay oldukça azaldığını söyledi. Koronavirüsün yayılması ve ilişkili hareket kısıtlamaları insanların çevrimiçi ortamda bile daha az alışveriş yapmasına neden oluyor.

Korona Virüsü Visa

Küresel ödeme devi Visa, ağ üzerinden tüketici harcamalarının bu ay oldukça azaldığını söyledi. Koronavirüsün yayılması ve ilişkili hareket kısıtlamaları insanların çevrimiçi ortamda bile daha az alışveriş yapmasına neden oluyor.

Pazartesi günü Visa, bu ayın işlem hacminde sert bir durgunluk olduğunu açıkladı. Ödemeler firması, 2020 yılının ikinci çeyreğinde büyümesinin yavaşlayacağını tahmin ediyor. Ayrıca bu ay, geçen yılın bu zamanına göre rakamlarda yüzde 4'lük bir düşüş göreceğini söylüyor

Küresel Kilitlenmeler Tüketici Harcamalarını Düşüyor

Mart ayı, yaşayan hafızadaki birçok sektör için en yıkıcılardan biri olmuştur. Oynaklık hemen hemen her pazarda bol miktarda bulunuyor. Petrol ve altından hisse senetlerine ve kripto para birimlerine kadar, her iki yönde de sallanan fiyatlar panik halinde.

Gezegenin nüfusunun artan sayılarının içeride kalmaya zorlanması veya zorlanmasıyla, işletmeler kapanıyor ve işsizlik arttıkça, insanlar anlaşılır şekilde daha az eğimlidir ve paralarını fiziksel olarak daha az harcayabilirler. Pek çok dükkan öngörülebilen için kapalı, milyonlarca gelir kesintiye uğradı ve posta hizmetleri ertelendi veya beklemeye alındı.

Tüm bu birleşimler anlaşılır bir şekilde tüketici harcamalarına zarar verdi. Visa’nın şirket büyümesi hakkındaki son raporu, kamunun korona öncesi gibi harcama yapma konusundaki isteksizliğini ve yetersizliğini açıkça göstermektedir.

Mart ayının ikinci yarısında ödemeler ağında işlem hacimlerinde ani bir düşüş yaşandı. Şirket ayrıca seyahatle ilgili sınır ötesi harcamalarda ciddi bir düşüş bildirdi.

Tüketici harcamalarındaki yavaşlama elbette Visa’nın karlılığını etkileyecektir. Şirket, 2020’nin ikinci çeyreğinde sadece tek haneli büyüme bekliyor.

Yakın zamanda yapılan bir açıklamada Visa şunları yazdı:

“Ülkeler sosyal uzaklaşma, yerinde barınma veya toplam kilitleme emirleri uyguladıkları için, özellikle seyahat, restoranlar, eğlence ve yakıtta iç harcamalar haftada keskin bir düşüş gösterdi.”

Diğer ödeme şirketleri de benzer şekilde etkilenmiş görünüyor. Mastercard, American Express ve PayPal, önümüzdeki haftalarda veya aylarda gelirde bir düşüş olduğuna dair uyarıda bulunuyor.

Tüm Ödemeli Ağlarda Sürekli Kâr Gerekmiyor…

Merkezi bir ödeme ağı olarak Visa, tamamen kendi kârına bağlıdır. Büyümedeki düşüşün devam edip etmeyeceğini söylemek için henüz çok erken. Ancak eğer öyleyse, şirket, ağını kullanarak ödeme yapanların deneyimini etkileyerek iş modelini değiştirmek zorunda kalabilir.

 Visa'nın sürekli olarak kâr üretme ihtiyacı, bazı ilginç temalar ortaya çıkarır, bunların başlıcaları: Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi gerçek ademi merkeziyetçi ağlarla, son on yılda işlevselliğini kanıtlayarak, ödemelerin artık varlıkların başarısına güvenmesine gerek yok Visa veya Mastercard gibi. Giderek azalan kârlar Visa gibi mevcut ağlarda hizmet değişikliklerini zorlarsa, bu tür alternatif ödeme sistemleri muhtemelen daha cazip hale gelecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ