COVID-19 salgınının getirdiği ödeme davranışındaki bir değişiklik ile fiziksel paranın kullanımın hastalığın yayılması için bir neden olabileceğinden endişe ediliyor.

Koronavirüs Korkuları Nedeniyle Ödeme Alışkanlıklarındaki Değişim Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini Hızlandırabilir

COVID-19 salgınının getirdiği ödeme davranışındaki bir değişiklik ile fiziksel paranın kullanımın hastalığın yayılması için bir neden olabileceğinden endişe ediliyor. Bu durum Merkez bankası tarafından verilen dijital para birimleri (CBDC) gibi dijital yöntemlere olan talebi artırabilir.

"bilim adamları, banknotlar yoluyla bulaşma olasılığının diğer sıkça dokunulan diğer nesnelere kıyasla düşük olduğunu not ederken", belirtildiği gibi, merkez bankaları, örneğin, bu tür korkuları gidermeye yardımcı olmak için kağıt parayı sterilize etmek için adımlar attı.

"Nakit yoluyla bulaşma risklerinin gerçekçi bir değerlendirmesi özellikle önemlidir, çünkü nakitten uzaklaşmanın herhangi bir hareketinin dağıtımsal sonuçları olabilir. Nakit genellikle bir ödeme aracı olarak kabul edilmezse, bu, dijital ödemelere neden olacak. Bu da bankacılık dışı ve eski tüketiciler üzerinde özellikle ciddi bir etki yaratabilir. "

Olası bir sonuç: "Esnek ve erişilebilir merkez bankası tarafından işletilen ödeme altyapıları, perakende merkez bankası dijital para birimleri (CBDC'ler) dahil olmak üzere hızla daha belirgin hale gelebilir."

"Mevcut kriz bağlamında, CBDC'nin özellikle tüm nüfus için uygun olan bankasız ve (temassız) teknik arayüzlere erişim seçeneklerine izin verecek şekilde tasarlanması gerekiyor."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ