Blockchain analizi Chainalysis'in bu haftaki bir raporu, bitcoin harcamaları ile dijital varlığın fiyatı arasındaki korelasyonun, son zamanlarda yaşanan piyasa oynaklığının ortasında dramatik değişiklikler geçirdiğini gösteriyor.

Koronavirüs Pandemisinden En Çok Etkilenen Karanlık Pazarlardaki Bitcoin Ödemeleri

Blockchain analizi Chainalysis'in bu haftaki bir raporu, bitcoin harcamaları ile dijital varlığın fiyatı arasındaki korelasyonun, son zamanlarda yaşanan piyasa oynaklığının ortasında dramatik değişiklikler geçirdiğini gösteriyor.

30 Mart'ta yayınlanan rapor, koronavirüsün bitcoinin tüketici sonu üzerindeki etkisini kırdı. Rapora göre, tüccar hizmetleri, şans oyunları hizmetleri, darknet piyasası ile ilgili alımlar beklendiği gibi düşse de, bitcoin'in fiyatı ile olan korelasyonları her hizmet kategorisi için farklılaşıyor ve şaşırtıcı bir şekilde değişti.

Tüccar hizmetleri fiyat dalgalanmalarına nispeten dirençli olmaya devam etmektedir ve satın alma miktarı, bazılarının tahmin edebileceği kadar düşmemiştir.

Nitekim Chainalysis'e göre, ticari hizmetlerin kullanımı ile bitcoin fiyatı arasındaki korelasyon, koronavirüsün patlak vermesinden bu yana neredeyse % 50 azaldı. Raporda, bu sonucun salgının neden olduğu yerel işletme kapanışlarından kaynaklanabileceği öne sürüldü. Bitcoin harcamaları, aksi takdirde fiat para birimleri ile satın alamadıkları hizmetler için ödeme yapıyor olabilir. Web barındırma gibi tekrar eden ödemeleri olan hizmetler, ticari hizmetlerin görece istikrarlı sayısına da katkıda bulunmuş olabilir.

Kripto para şans oyunları hizmetleri ile, bitcoin akışları bir düşüş yaşadı. Bununla birlikte, bitcoin fiyatı ile önemli bir korelasyon göstermezler.

Raporun yazarları, bunun çok beklenen bir şey olduğunu, çünkü şans oyunları faaliyetlerinin genellikle açık veya öngörülebilir bir gerekçe takip etmediğini söyledi. Aslında, zayıf bir ekonomik iklimde, aynı anda önemli miktarda para kazanma sözü daha da cazip görünebilir.

Son olarak, karanlık piyasa faaliyetleri daha önce hiç olmadığı gibi bitcoin'in fiyatı ile yüksek bir korelasyon gösteriyor.

Ocak ayına ait daha önceki bir Chainalysis raporu, karanlık piyasadaki satın alımların bir şekilde kısa vadeli piyasa dalgalanmalarına karşı bağışık olmadığını savunuyordu, çünkü insanlar örneğin fiyattan bağımsız olarak ilaç satın alacaklar.

 En yeni rapora göre, karanlık piyasa faaliyetleri ile bitcoin'in fiyatı arasındaki genellikle yüksek düzeydeki korelasyon bir dizi faktöre bağlı olabilir. Örneğin, pandemi, insan ticareti örgütlerinin kaynak sağlamada zorlandıkları için uyuşturucu satmayı zorlaştırmıştır. Uyuşturucu satıcıları, bugün aldıkları bitcoin ödemelerinin gelecekte fazla değmeyeceğinden de korkuyor olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ