Dünyanın neresinde olursanız olun, COVID-19 salgınının etkisini hissedeceksiniz. COVID-19 krizi bizi bireyler olarak etkilerken, aynı zamanda sektörleri de derinden etkiliyor.

Koronavirüsü Bitcoin ve Kripto Para Endüstrisini Nasıl Etkiledi?

Dünyanın neresinde olursanız olun, COVID-19 salgınının etkisini hissedeceksiniz. COVID-19 krizi bizi bireyler olarak etkilerken, aynı zamanda sektörleri de derinden etkiliyor. Turizm, seyahat ve imalat en çok etkilenenler arasında, ancak her sektör pandemiden etkileniyor. Buna kripto da dahil.

Bu yazıda, koronavirüs pandemisinin kriptoyu nasıl etkilediğine ve ileride endüstri için ne anlama geldiğine bakacağız.

Daha düşük fiyatlar, daha az sermaye

DSÖ resmi olarak COVID-19'un bir pandemi olduğunu ilan ettiğinde, risk varlıkları düşmeye başladı. Borsa on yılı aşkın bir süredir en kötü günlerini geçirirken, emtialar, kurumsal borçlar ve gayrimenkullerin hepsi bir darbe aldı. Kripto varlıkları farklı değildi.

Bitcoin (BTC) fiyatı - hisse senetlerine paralel olarak - agresif bir şekilde düştü ve altcoinlerin çoğu daha da kötüleşti. Kripto varlıkları kayıplarının bir kısmını kurtarmayı başarmış olsa da, varlık fiyatlarındaki düşüş en çok küçük projeleri etkilemektedir.

Çoğu altcoin projesi, geliştiricilere ve diğer katkıda bulunanlara ödeme yapmak için dijital para birimlerini veya tokenları kullanarak gelişimlerini finanse eder.

Örneğin, popüler dijital para birimi projesi Dash, topluluk üyelerinin DASH kullanılarak finanse edilen tekliflere oy verdiği bir DAO işletiyor. Bu, bir DASH'ın fiyatı Ocak 2018'de olduğu gibi 1.000 $ değerinde olduğunda, projenin elinde DASH 67 $ 'da işlem yaparken bugün olduğundan çok daha fazla fon vardı.

DASH fırtınayı havaya uçurabilen büyük bir proje olsa da, piyasa değeri 50 milyon $ 'ın altında olan daha küçük kripto projeleri için, başka bir “kripto kış”, geliştirme ve pazarlama çabalarını ödemek için mücadele edecekleri için son anlamına gelebilir.

Bitcoin, merkez bankası nakit enjeksiyonlarından ve sıfır faiz oranları ortamından faydalanmak için iyi konumlandırılmış olsa da, daha küçük kripto para birimi projeleri için aynı şey söylenemez.

Sermayeyi Artırmak Daha da Zorlaştı

ICO pazarı etkili bir şekilde çöktüğünden, blockchain girişimleri artık fon toplamak için öncelikle VC'lere bakıyor. Bununla birlikte, koronavirüs ve onunla birlikte gelen belirsizlik ışığında, son birkaç haftada daha zor hale geldi.

Risk sermayesi şirketleri hala sermaye dağıtırken, yüz yüze görüşmeler imkansız hale geldi ve yatırımcılar yatırım yaptıkları şeye her zamankinden daha yakından bakıyorlar.

Piyasa veri sağlayıcısı Blockfacts'ın kurucusu ve CEO'su Gustav Christopher Wagner _Brave New Coin_'e şunları söyledi: “COVID-19 yayılımı küresel bir krize dönüştüğünden, potansiyel yatırımcılarla toplantılar yalnızca video konferanslarla yapıldı. Neyse ki, VC'ler sanal toplantılar yapmaktan ve aynı zamanda yakın finansman turlarından memnunlar. Ancak, iş modeliniz üzerindeki inceleme arttı. ”

Kripto konferansları iptal edildi

Yeni koronavirüs Çin sınırlarının ötesine yayılmaya başladığında, COVID-19'un artık bir Çin sorunu olmadığı ortaya çıktı. Virüs diğer ülkelere yayılır ayrılmaz bir avuç blok zinciri konferansı iptal edildi. Mart ayının başlarında, etkili bir şekilde, tüm kripto konferansları fişi çekmeye karar verdi ve çoğu buluşma iptal edildi.

Kripto endüstrisi son birkaç yıldır konferanslarla dolu olduğundan, bir mola topluluk için o kadar da kötü olmayabilir, ancak konferans organizatörleri için finansal bir darbe almak anlamına gelir.

Neyse ki, organizatörler ve zorlayıcı kripto konferans müdavimleri için hala sanal bir etkinliğe ev sahipliği yapma seçeneği var. Sektör lideri Consensus konferansının COVID-19 salgını ışığında tam da bunu seçtiği şey budur. Etkinliği New York'ta bir otelde düzenlemek yerine, bu yılki Consensus sürümü dağıtılmış bir sanal deneyim olacak.

Uzaktan Çalışma Her Zamanki Gibi İş Demektir

Olumlu bir kayda göre, uzaktan çalışma, dağıtılmış doğası nedeniyle birçok blok zinciri başlangıcı ve kripto projesi tarafından ilk günden itibaren kabul edildi. Bu nedenle, uzaktan çalışmaya doğru küresel geçiş, çoğu kripto şirketi için tekerleklerde kum anlamına gelmez.

Kripto varlık endüstrisi, farklı zaman dilimleri arasında etkili bir şekilde iletişim kurmak, verimliliği korumak ve ekipleri uzaktan yönetmek için tartışmasız en iyi donanımlılardan biridir. Diğer endüstrilerdeki çalışanlar uyum sağlamakta zorlanıyor olsa da, kripto girişimlerinin çoğu zaten uzaktan çalışıyor.

Stablecoinler Parlıyor

Stabilcoin kullanımı son birkaç hafta içinde artmıştır. Özellikle dolar destekli dijital para birimleri, tüccarlar ve yatırımcılar riskli varlıklar çöktüğünde fonları istikrarlı varlıklara taşıdıkça bir fon akışı gördüler.

İki önde gelen dolar destekli stabilcoin - Tether USD (USDT) ve USD Coin (USDC) - önemli miktarda giriş gördü, ancak Binance USD (BUSD) ve Paxos Standardı (PAX) gibi daha küçük koinler de girişlere tanıklık etti.

USD Coin tahsis eden Circle'ın CEO'su ve kurucu ortağı Jeremy Allaire, tweet attı: “[USD Coin] son günlerde piyasa talebini artırarak 568 milyon dolar dolaşımda yeni ATH'ye ulaştı. Kripto makro piyasasında "güvenliğe uçuş"u görmek büyüleyici, ama aynı zamanda piyasalar için yüksek kaliteli USD likiditesi talep ediyor. ”

DeFi’nin Sağlamlığını Test Etme

DeFi pazarı, dijital varlık piyasalarındaki koronavirüs kaynaklı düzeltmeler sonucunda bir darbe aldı. _DeFi Pulse_ tarafından derlenen verilere göre, merkezi olmayan finans protokollerinde kilitlenen fonların toplam değeri, Şubat ayı ortasında 1,2 milyar doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesinden bugün  633 milyona düştü.

DeFi’nin “piyasa değeri” ndeki düşüş, DeFi protokollerinden ve nakit paraya geçen yatırımcılara atfedilebilir. Bununla birlikte, DeFi uygulamalarının istikrarına duyulan güvensizlik de piyasa değerindeki düşüşte rol oynayacaktır. “Kara Perşembe” sırasında MakerDAO protokolünün her zamanki gibi işini sürdürememesi ışığında, bazı şüphecilik belki de garanti altındadır.

 Kripto varlık endüstrisi üzerinde orta ve uzun vadeli etkilerin ne olacağı hala görülüyor. Şimdilik, mevcut durumu değerlendirmek ve bir normallik duygusuna geri dönmek, kripto ve endüstriler altında çoğu muhtemelen en çok ihtiyaç duyulan şeydir. Bunun ne kadar süreceği bilinmiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ