Koronavirüs pandemisini engelleme çabaları, Batı hükümetleri tarafından ekonominin feci ve panik bir şekilde kapanmasına yol açtı. “Marshall Yasası” terimi (doğru tabir: “Sıkıyönetim”) Twitter'da geçen hafta sonu eğilimi vardı.

Koronavirüsü Finansal Krizi: Bittiğini Nasıl Anlayabilirsiniz? Karşılanması Gereken İki Koşul

Koronavirüs pandemisini engelleme çabaları, Batı hükümetleri tarafından ekonominin feci ve panik bir şekilde kapanmasına yol açtı. “Marshall Yasası” terimi (doğru tabir: “Sıkıyönetim”) Twitter'da geçen hafta sonu eğilimi vardı.

New York'ta polis, açık kalmaları durumunda bar ve restoran sahiplerini tutuklayabilir. Bu, belediye başkanının şehri kilitlemek için katı yürütme emrine uymak için geçerli bir durum.

Koronavirüse karşı alınan bu önlemler, geçen yüzyılın dünya çapında polis devleti emirlerinden sonra ürpertici bir yankıdır. Birçoğu görünüşte kamu refahı ve zamanın acil durumlarına bir cevaptı. Bu garip alıştırmaların, 20. yüzyıl otoriterizminin yaptığı katliam düzeyini düşürmeyeceğinden neredeyse emin. Ancak şüphesiz koronavirüs vardır ve buna tepki, toplumun ekonomisini ve dokusunu derinden etkilemiştir.

Koronavirüsü engellemeye dair emirlerinden kaynaklanan ekonomik bozulma çok ciddidir; Federal Reserve geçen hafta faiz oranlarını sıfıra indirdi. Daha sonra pompalamak için 1.5 trilyon $ ile para piyasası enjeksiyonlarını artırdı ve hatta belediye tahvilleri satın almaya bile geçecek.

Bu arada, ABD Senatörü Kamala Harris'ten (D-CA) Trump Yönetimine kadar olan politikacılar Sol ve Sağ, tüm Amerikan vatandaşlarına Andrew Yang tarzı kamu fonları ödenmesi çağrısında bulunuyorlar. Yakında herkese 1000 dolarlık çekler verilecek gibi görünüyor. ABD İç Gelir Servisi (IRS) şu an için 90 güne kadar vergi ödeme ertelemelerine ilişkin tüm ücretlerden ve faizlerden feragat etti.

Yine de, eğer coronavirüsün halk sağlığı üzerindeki doğrudan etkisi korkulan kadar kötü değilse, bazı zararları azaltabilir. Ve normalliğe geri dönüş hızlı ve nispeten sorunsuz olabilir. Dünyanın insanları ve ekonomisi 21. yüzyılda hiç olmadığı kadar dayanıklı ve beceriklidir. Dünyanın maliyesi hızla geri dönebilir. Bu ideal bir senaryo olur.

Aşağıdaki konular muhtemelen bu mali krizin iyileşme belirtileri göstermeye başlaması için yerine getirilmesi gereken iki önemli koşuldur.

Durum # 1: Coronavirüs Kontrol Altında, Yeni Olgular Yavaş

Çin'de teyit edilmiş yeni koronavirüs vakaları günler önce yavaşladı. Güney Kore'de yeni vakalarda da bir yavaşlama var. Özellikle, Doğu Asya ülkesi bunu İtalya, ABD ve diğer ülkelerde gördüğümüz kilitlenmeler olmadan gerçekleştirdi:

“Güney Kore bir umut işareti ve taklit edilecek bir model olarak ortaya çıktı. 50 milyonluk ülke salgınını büyük ölçüde yavaşlatmış görünüyor; 29 Şubat'taki zirvesinde 909 seviyesinden, bugün sadece 74 yeni vaka bildirdi. Ve bunu tüm şehirleri kilitlemeden veya Çin'in salgınını kontrol altına almasına yardımcı olan diğer otoriter önlemleri almadan yaptı. ”

Umut almanın bir başka nedeni: Güney Kore’nin COVID-19’dan ölüm oranı son derece düşük (yaklaşık% 0,6). ABD ve Euro Bölgesi gibi büyük dünya ekonomileri Güney Kore ve Çin ile aynı eğilimleri izlerse, bunların hepsi düşündüğümüzden daha erken olabilir.

Koşul # 2: Büyük Ülke, Şirket veya Banka iflas etmiyor

Koronavirüs pandemisi açıkça bulunduğunda, ekonomik hasarın derecesini görmek için finansal raporları beklememiz gerekecek. Hiçbir büyük şirket veya banka iflas etmezse, net olabiliriz. Çoğu finansal analiste göre, bu noktada sığ bir durgunluk muhtemeldir, ancak sefil bir durgunluktan ve hatta uzun süreli bir depresyondan kaçınabiliriz.

Koronavirüs Eylül ayına kadar devam ederse ve Lehman Brothers'ın tarzı çökmezse, güven hızla artabilir. Bu noktada borsa ve diğer menkul kıymetlerin yükselişini görebiliriz. Unutmayın, hisse senetleri bugünü ve geçmişi değil, gelecekteki beklentileri fiyatlandırmaktadır.

Ancak bu kesinlikle garanti edilmez, sadece makul bir en iyi senaryodur. Zor isabet gören İtalya, ekonomik çöküşün eşiğinde yükseliyor. ABD'deki devlet işsizlik ofisleri, uygulamalarda büyük bir artışla kapatıldı. Sisteme daha fazla şok gelmezse dünya ekonomisi hızlı bir şekilde toparlanabilir, ancak tehlikeli bir konumda yer alıyor.

Diğerleri Korktuğunda Açgözlü Olun

Yatırımcılar için anlamı şöyledir: Şu anda varlıkları değerli bir şekilde yakalamak için potansiyel olarak kısa bir fırsat penceresi. Olağanüstü yatırım yapan Warren Buffett, “Omaha'nın Oracle'ı”, başkalarının açgözlü olduğu zaman korktuğunu ve başkalarının korktuğu zaman açgözlü olduğunu söylüyor.

 Ancak bu tavsiyeyi alır ve menkul kıymetler için bir alışveriş çılgınlığı yaparsanız, dikkatli olun ve yavaşça alın. Bu gecikme göstergeleri bir süre sonra yeşil renkte yanıp sönene kadar pazarın dibinde olmayabilir. Ve en kötü senaryoda, Büyük Buhran ile ilgili bir olay kartların dışında kalmaz. Bu durumda yatırımcılar, 2008'in en son krizi gibi, altın ve (belki de) Bitcoin gibi güvenli liman varlıkları için koşmak isteyebilirler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ