Kaygı, kumar bağımlılığı ve diğer birçok akıl sağlığı sorunu ile mücadele eden insanlar, kripto para birimi gibi finansal araçlarla etkileşim kurmak için sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek isteyebilirler.

Koronavirüsü Sırasında Bitcoin Sahipleri Akıl Sağlıklarını Nasıl Koruyabilir?

Kaygı, kumar bağımlılığı ve diğer birçok akıl sağlığı sorunu ile mücadele eden insanlar, kripto para birimi gibi finansal araçlarla etkileşim kurmak için sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek isteyebilirler.

Amerikalı araştırmacıların çoğu, bugünlerde nüfusun yaklaşık yüzde 2'sinin kumar bağımlılığı için yüksek risk altında olduğu tahmin ediliyor. Texas Tech University yardımcı profesörü Devin Mills, bir önceki ay içinde kumar oynayan 876 kişiyi araştırdığında, katılımcıların yarısından fazlası kripto para ticareti yaptığı sonucuna ulaştı.

Mills, “Verilerimiz, geçtiğimiz yıl kripto para ticareti yapan normal kumarbazların yaklaşık yüzde 40'ının yüksek düzeyde depresyon veya kaygı veya her ikisini de rapor ettiğini gösteriyor” diyor.

Ancak, yanıtlayanın kripto para birimlerinde işlem yapma sıklığı, diğer kumar türlerinin çoğuyla pozitif olarak ilişkiliydi. Veriler, bitcoin'in benzersiz bir şekilde kumar bağımlılığına, çevrimiçi tacize veya diğer zihinsel sağlık risklerine neden olduğunu göstermiyor. Bu zorluklarla zaten yüz yüze gelen insanların ticaret yapma olasılığı daha yüksek olabilir.

Kumar bağımlılığı konusunda uzmanlaşmış New York terapisti Yevgenia Mastyayeva, “İyi bir Rus deyişi var: Domuz kiri bulacak. Teknoloji ve toplum bağımlılığınızı şekillendiriyor, ona belirli bir biçim veriyor, ama ilk etapta bağımlılığı geliştiren ya da geliştirmeyen sizsiniz.”

Kripto para birimleri ile ilişkili başka akıl sağlığı riskleri de vardır, yani kaygı bozukluklarını şiddetlendiren veya kullanıcıları kaygı uyandıran tacize maruz bırakan alışkanlıklar.

Psikiyatrist, kripto girişimcisi Prash Puspanathan'a döndü ve finansal sıkıntıların bazı insanların önceden varolan anksiyete bozukluklarına neden olabileceğini ve bunun intiharlara katkıda bulunabileceğini söyledi. Ve bir kişinin anksiyete bozukluğu olup olmadığına bakılmaksızın, rutin çevrimiçi taciz streslidir.

Puspanathan ayrıca “cinsel olarak utanan kadınlar ... zaman zaman yıkıcı sonuçları olan” tacizini de anlattı. 2017'de yapılan bir Pew Araştırma Merkezi araştırmasına göre, Amerikalıların yaklaşık yüzde 20'si çevrimiçi tacizin evde, işte veya okulda ilişkilerine zarar verdiğini ve bazen konut veya iş bulmayı zorlaştırdığını bildirdi.

Kısacası, sağlıklı bir Bitcoin tutkunu  alışkanlıklar dengesini bulmak, çevrimiçi tacizlere en az maruz kalmak ve düzensiz veya bağımlılık yapıcı davranış belirtilerine dikkat etmek için çaba göstermelidir. Mills, bazı kişilerin kripto yatırımları için hanehalkı harcamalarına karşı ayrı bir bütçe tutmayı tercih edebileceğini, ayrıca uzun vadeli holdingler için multisig cüzdanlar kullanmayı tercih edebileceğini söyledi.

Mastyayeva, “dürtünün gerçekleşmesini” basitleştiren bitcoin saklama kurulumları ve ticaret platformlarının bağımlılık davranışı belirtileri sergileyenler için en iyi seçenek olmayabileceğini kabul etti. Ekran süresini sınırlamak yardımcı olabilir.

 Doktorlar başka ne öneriyor? Uyku. “Fiyat Psikolojisi” nin yazarı olan bilişsel iktisatçı Leigh Caldwell'e göre, insanların çoğunlukla Crypto Twitter'a dayanan finansal seçimlerden kaçınmaları da ihtiyatlı olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ