Fütürist ve yazar Daniel Jeffries, COVID-19'un ardından Bitcoin'i bekleyen gelecek senaryoları hakkındaki görüşünü paylaştı.

Koronavirüsü Sonrası Bitcoin: İşte İki Olası Senaryo

İki olası sonuç

Özellikle karanlık bir senaryoda, küresel ekonomi ciddi bir durgunluğa girecek ve ülkeler hayatta kalmak için otoriterizme yönelecek.

Böyle bir senaryoda, dünya hükümetleri vatandaşların finansal özgürlüklerini kısıtlayan sermaye kontrol önlemleri uygulayacaklar. Yetkililer daha sonra insanların kısıtlamalarını aşmalarını önlemek için kripto para birimini yıkacaklar. Jeffries, Bitcoin'in böyle bir senaryoda hayatta kalabileceğine inanmıyor.

“Hükümetler, tüm merkezi borsaları ve yerel Bitcoin operasyonlarını yok etmek için hızla hareket edecekler. O zaman kriptonunuzun değeri nedir? Hiçbir şeye değmez. ”

Aslında, Jeffries'e göre, Bitcoin hala “erken bir alfa teknolojisi”.

Alternatif bir senaryoda, COVID-19 kaynaklı küresel kriz de kriptoyu “sadece para değil” büyük bir ölçekte mal ve hizmet sunan eksiksiz bir ekosisteme dönüşmeye zorlayarak yeniliği hızlandırabilir.

Jeffries kripto topluluğunu “daha kapsamlı düşünmeye” davet etti.

“Bunu makro ölçekte düşünmelisiniz. Alıcılar ve satıcılar hakkında düşünmelisiniz. Ortalama bir kullanıcı hakkında düşünmelisiniz. Alternatif dağıtım mekanizmaları ve ölçek hakkında düşünmeniz gerekir. Bu sorunlardan sadece birini çözmek yeterli değildir. Sağlam bir topluluk oluşturmak için hepsini çözmeniz gerekiyor ”.

Bitcoin Güvenli Liman Anlatısının Ötesinde

Jeffries'e göre, Bitcoin'in güvenli bir liman varlığı olarak anlatımı son pazar çöküşünde çürütüldü. Yine de, Bitcoin diğer kripto teknolojileri için bir proof of concept  olarak değerli olabilir. Bitcoin'in değerinin içinde bulunduğunu kaydetti:

“Merkezi bir güç olmadan merkezi olmayan bir konsensüs sistemi kurabileceğiniz ve bu sistemi önemli bir süre boyunca çalıştırabileceğiniz fikri.”

Dünya COVID-19 için iyi hazırlanmış

Jeffries'in tahmini genel olarak iyimser. Dünyanın küresel bir salgınla yüzleşmek için her zamankinden daha iyi hazırlandığına dikkat çekti. Özellikle, iletişim teknolojileri geçmişte düşünülemez bir hızda COVID-19 ile savaşmak için hayati bilgileri yaymamızı sağlıyor. Küresel tedarik zinciri aynı zamanda birçok ülkeye bu tür krizlerle yüzleşmek için ihtiyaç duydukları malzeme ve ürünleri sağlıyor.

 “Birbirimize bağlılığımız, virüsü kesinlikle hızlı bir şekilde yayıp hızlandırmasına rağmen, geçmişte hiç yaşanmamış bir şekilde küresel ölçekte bilgileri koordine etme yeteneğimizdeki yanıtı da hızlandırıyor.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ