Bitcoin ATM'si

Gelen raporlara göre Kosova’da Bitcoin ATM’sine sahip olan bir sonraki ülke olacak.

IT firması olan Albvision’un yaptığı basın açıklamasında, Kosova ve Arnavutluk’ta, başkent Priştine’ye bir Bitcoin ATM’si yerleştireceklerini duyurdu. Bunun nedeni ise ülke genelinde Bitcoin’e duyulan aşırı yoğun ilgi. Telegrafi’ye göre Kosova’da bu yıl madencilikten ve madencilik ekipmanlarından toplamda 800 bin euroluk bir ihracat söz konusu.

Edinilen bilgiye göre kurulacak olan Bitcoin ATM’si ilk olarak sadece Bitcoin için çalışacak. Ancak daha sonra 10 tane daha kripto para birimine destek verileceği yapılan açıklamalar arasında. Yani, Bitcoin’den hemen sonra; Etherum, Litecoin ve Dogecoin gibi popüler para birimleri de ATM içerisinde aktif olarak çalışacak. Albvision şirketi, Kosova’dan hemen sonra Arnavutluk ve Makedonya ülkelerinde bu ATM’den yerleştirmeyi planlıyor.

Albvision’un yaptığı bu basın açıklamasıyla birlikte, Kosova merkez bankası ve çeşitli kuruluşlar da insanları kripto para birimleri kullanımı konusunda uyardı. Bunun nedeni ülkede Bitcoin ile ilgili herhangi bir yasallaştırmamanın bulunmaması.

Albvision ayrıca; Kosova’da kullanıcıların sanal kripto para birimlerinin kaybetmesi sonucu herhangi bir mesuliyet kabul etmeyeceklerini ve kullanıcıların bu konuda hassas ve dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca Arnavutluk merkez bankası kuruluşundan Deniz Deralla şu cümleleri sarfetti:

“Bitcoin sanal bir para birimi ve döviz kurları çok hızlı bir şekilde değişebilir, bundan dolayı kimse sorumlu değildir. Ayrıca merkez bankaları gibi bu sanal kripto para birimlerinin arkasında ise sorumluluk alan hiçbir kurum yoktur.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ