Büyük Dörtlü denetim şirketi KPMG, Avusturalya, Çin ve Japonya'da blockchain tabanlı takip platformu başlattı.

KPMG Üç Ülkede DLT Tedarik Zinciri Aracını Başlattı

KPMG Origins adlı araç, şirketin 28 Kasım tarihli duyurusuna göre tarım, imalat ve finansal hizmetler gibi çeşitli sektörlerde süreçlerin şeffaflığını artırmak için tasarlandı. KPMG, platformu resmi olarak başlatmadan önce bu ülkelerdeki müşterileriyle deneme süreçleri gerçekleştirdi.

Deneme Sürecindeki Katılımcılar Arasında Cane Growers ve SunRice Bulunuyor

Blockchain Internet of Things, KPMG Origins gibi ortaya çıkan teknolojileri birleştirerek, tedarik zinciri işlemlerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Platform, iş birlikçilerin tedarik zincirleri üzerinde üretim verilerini son tüketici ile paylaşmasına olanak sağlarken, operasyonel karışıklıkları da azaltıyor.

KPMG Origins’in deneme sürecindeki katılımcıları arasında Avustralya'nın en büyük gıda ihracatçılarından biri olan SunRice, Avustralyalı şeker kamışı üretim şirketi Canegrowers ve Mitchell Wines yer alıyor.

Blockchain Teknolojisi, Sürdürülebilirlik Talebine Karşılık Veriyor

Canegrowers üst düzey yöneticisi Matt Kealley, blockchain teknolojisinin çiftçilere sürdürülebilirlik talepleriyle ilgili yardım etme potansiyeline sahip olduğunu belirtti:

“KPMG Origins gibi bir blockchain çözümü, son tüketicinin ürün bilgilerini doğrudan üreticiden almasına olanak sağlayacak bir platform sunabilir.”

Diğer yandan bir PwC yöneticisi, blockchain teknolojisinin süpermarket zincirleri ve tüketiciler için bir takip edilebilirlik illüzyonu yarattığını, elle girilen verilerin tamamen gerçeği yansıtmayabileceğini ileri sürdü.

Büyük Dörtlü Şirketleri, Blockchain Teknolojisine Büyük İlgi Duyuyor

Deloitte, PwC, EY ve KPMG dahil tüm Büyük Dörtlü şirketleri, blockchain teknolojisine büyük ilgi gösteriyor. Dünyadaki tüm denetim işlerinin % 50'sini yürüten bu dört şirketin kripto ve blockchain alanında faaliyet göstermesi, blockchain teknolojisinin dünya genelinde yaygınlığına büyük bir etkide bulunabilir.

Son olarak EY, Ekim ayı ortasında kamusal fonlar için blockchain platformu başlattı. Daha öncesinde de PwC, ConsenSys destekli kimlik yönetim protokolü uPort ile, Birleşik Krallık'ın finansal sektöründe blockchain tabanlı bir kimlik yönetim sistemi geliştirmek için iş birliği yaptı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ