San Francisco merkezli Kraken, dünya çapında giderek artan sayıda düzenleyici talebinin kripto borsaları üzerinde önemli bir baskı oluşturduğunu söyledi.

Kraken, Kripto Borsaları İçin Artan Uyum Maliyetine Karşılık Önlem Alıyor

2018'den beri, birkaç platform siber hırsızlık kurbanı olmaktan başka nedenlerle işten çıkmak zorunda kaldı.

Uyum Maliyetlerinde Küresel Yükseliş

7 Ocak 2020 Salı günü yayınlanan bir Twitter dizisinde Kraken, uyum ekibi tarafından yayınlanan bir rapordan bir anlık görüntü açıkladı. Anlık görüntü, kripto borsa platformu tarafından alınan güvenlik taleplerinin sayısında neredeyse yüzde 50'lik bir artış gösteriyor.

Kraken'e göre, sektör şu anda hükümetler ve düzenleyici kurumlar tarafından gözetimde muazzam bir artış altında. Kraken'in 2019'da toplam 710 bilgi talebi aldığı bildirildi. Bu sayı, 2015-2018 arasında alınan tüm bilgi taleplerini neredeyse aşıyor.

Kraken ve diğer kripto borsaları için, bilgi taleplerindeki bu artış, uygunluk maliyetinde ilgili bir artışla birlikte gelir. Bu taleplerin önemli bir yüzdesinin geçerli olmadığı düşünüldüğünde, bu maliyet artışı daha da sorunlu hale gelmekte. Kraken'in aldığı 710 talebin 199'unun geçersiz olduğu ortaya çıktı.

Kripto destekçileri için bir başka endişe noktası, genellikle müşteri verilerini içeren bilgi taleplerinin doğası olacak. Kraken tarafından alınan bilgi taleplerinin yarısından fazlası, yüzde 62'lik kısmı mahkeme çağrılarıydı  ve 1.200'den fazla hesabı etkileyen kullanıcı verilerinin sağlanmasına neden oldu.

ABD hala kripto ticaret platformlarının aktif gözetimi konusunda öncülük ediyor. Kraken'e göre, tüm bilgi taleplerinin yüzde 61'i ABD düzenleyicilerinden geliyordu. Bununla birlikte, kripto borsası, diğer yargı bölgelerinin ABD'nin borsa platformları üzerinde daha fazla baskı uygulayarak ayak izlerini takip ettiğini söylüyor.

Kapatma

2019'da ABD'deki borsalar, pahalı mahkeme celbi ve lisanslama gereksinimlerini karşılamak yerine belirli kripto tokenlarını coğrafi olarak düzenlemeye zorlandı. Bazı platformlar, ülkedeki kripto düzenlemelerinin doğasıyla başa çıkmak için ayrı ABD bölümleri oluşturmak zorunda olan Binance gibi pazardan tamamen çıkmayı seçti.

Güney Kore gibi yerler, daha küçük hacimli borsaları işten çıkarmaya zorlayan hükümet düzenleme tedbirlerinde de artış yaşadı. Bithumb gibi büyük kripto ticaret borsaları da milyonlarca dolarlık büyük vergi faturalarıyla karşı karşıya.

Kripto düzenlemelerinin sıkılaşma durumu, ayrı yetki alanlarından uluslararası aşamaya bile taşındı. Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gibi hükümetler arası ajanslar, kripto ticareti ile ilgili kara para aklama ile mücadele konusunda yönergeler yayınladılar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ