Bitcoin'in MVRV z puanının sıfırın altına düşmesi, Bitcoin'in aşırı satım bölgesinde derin olduğunu gösteriyor.

Bitcoin'in MVRV z puanının sıfırın altına düşmesi, Bitcoin'in aşırı satım bölgesinde derin olduğunu gösteriyor. Bitcoin, piyasa hakimiyeti artan en iyi oyuncular arasında tek kripto para birimidir. Çığ, piyasa hakimiyetinde en fazla düşüşü görüyor.

2022'nin ikinci çeyreğinde sağlam kripto piyasası düzeltmesinin ortasında, piyasa hissiyatı aşırı düşüşe geçti. Küresel makro ortam son derece zayıf kalırken, daha geniş piyasa görüşü karamsar olmaya devam ediyor. Wall Street yatırımcılarının çoğu, Bitcoin'in mevcut fiyattan yüzde 50 daha düzeltmesini 10.000 dolara çıkarmasını bekliyor.

Kripto para borsası Kraken kısa süre önce bu ay kripto pazarında neler olduğunu açıklayan yeni raporunu yayınladı. Kraken Intelligence raporu, Bitcoin ve kripto para birimleri için birkaç zincir üstü temel bilgileri ve mevcut piyasa senaryosunda nerede durduklarını paylaşıyor.

Geçen hafta 20.000 doların üzerinde tuttuktan sonra, Bitcoin (BTC) bir kez daha satış baskısı altına girdi. Son birkaç haftadır Bitcoin, 200 günlük üstel hareketli ortalamasının (EMA) altında işlem görmeye devam ediyor. Bunun uzun vadeli yatırımcılar için iyi bir birikim noktası olabileceği anlamına geliyor.

Ayrıca, Bitcoin'in piyasa değeri-gerçekleşen değer (MVRV) z-skoru, dünyanın en büyük kripto para biriminin aşırı satım bölgesinde işlem gördüğünü gösteriyor. Son düzeltmeden sonra, Bitcoin'in MVRV z puanı 0'ın altına düştü. Bu, BTC'nin aşırı satım bölgesinde derin olduğu ve tarihsel olarak bu, güçlü bir destek görevi gördüğü anlamına geliyor.

Kraken Intelligence

MVRV z-skoru BTC fiyatındaki toparlanma ile birlikte 1'in üzerindeki nötr bölgeye girer ve orada kalırsa, bu ağ talebinin arttığı anlamına gelir. Kraken raporu şunları söylüyor:

BTC'nin MVRV z-puanının 2015, 2018 ve 2020 ayı piyasalarında kaydedilen en düşük seviyelere ulaşmadan önce düşmesi için hala yer olmasına rağmen, mevcut okuması, BTC'nin ilk aşamalarında 3.900 $'a düştüğü Mart 2020'de kaydedilen en düşük seviyelere hızla yaklaşıyor.

Kraken'in açıkladığı diğer zincir üstü ölçümlere bir göz atalım.

Toplam Piyasa Değeri Hakimiyeti

Toplam piyasa hakimiyetine bir bakış, bize kripto varlıklarına olan talepteki artış veya düşüş hakkında bilgi verir. Ayrıca, BTC fiyatını diğer altcoinlerle karşılaştırmak, BTC fiyat performansına göre hakimiyetin nasıl değiştiğini belirlememize yardımcı olur.

Bitcoin (BTC), bugüne kadar piyasa hakimiyetini artıran en iyi oyuncular arasındaki tek kripto para birimidir. Bunun nedeni, en üstteki altcoinlerin bile Bitcoin'e kıyasla daha dik düzeltmeler yaşamasıdır. Genel resmi anlamak için aşağıdaki tabloya bir göz atın.

 Kraken Intelligence

Avalance (AVAX), piyasa değeri hakimiyetinin en fazla yüzde 55 oranında düştüğüne tanık oldu. Bunun nedeni, LUNA Foundation Guard'ın (LFG) hazinesinde 2 milyondan fazla AVAX tokenine sahip olmasıydı. Terra ekosisteminin çöküşü sırasında LFG, tüm AVAX rezervlerini tasfiye etmek zorunda kaldı.

Whi;e Ethereum'un hakimiyeti %26 düştü Solana (SOL) gibi diğer Katman-1 rakipleri %48'lik daha da keskin bir düşüşle karşılaştı. Cardano (ADA), %8'lik pazar hakimiyeti ile nispeten iyi durumda.

Blockchain İşlem Ücretleri

İşlem ücretleri, piyasa talebini anlamamıza yardımcı olur. Piyasa katılımcılarının bir işlemi dahil etmek için ödemeye hazır oldukları maliyetleri gösterirler. Solana, Algorand ve Cardano gibi bazı blok zinciri ağlarının statik ücret oranları vardır. Ancak Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincirler için işlem ücreti talebe göre değişmektedir. Kraken verilerine göre, Bitcoin ve Ethereum'un işlem ücretinde keskin bir düşüş var.

Kraken

İşlem ücretlerinde yüzde 57'lik bir düşüşe rağmen, yüzde 87'lik bir düşüşle karşı karşıya olan Ethereum'a kıyasla hala nispeten daha az. Bu, Bitcoin ağ talebinin nispeten güçlü kalmaya devam ettiğini gösteriyor.

Günlük Düzeltilmiş Yerleşim Değeri ve Günlük Aktif Adresler

Ağ işlem hacimleri, aktif kullanıcılar ve ağ talebi hakkında fikir edinmek için zincir üzerinde önemli bir ölçümdür. En iyi blok zincirlerinin çoğu için bu yıl günlük işlem hacimleri düşerken, Cardano (ADA) için yükselişte.

 Kraken

Cardano (ADA), bu yıl 2022'de zincir içi işlem hacminde yüzde 218 artış gördü. Cardano blok zincirinde meydana gelen birkaç önemli gelişme oldu. DeFi borsası SundaeSwap'ın piyasaya sürülmesi, zincir içi işlem hacminin artmasına da katkıda bulundu. Bununla birlikte, zincir içi işlem hacmindeki artışın arkasında belirli bir büyüme faktörü yoktur.

Günlük aktif adresler, yeni piyasa katılımcıları arasındaki ağ talebini anlamamıza yardımcı olur. Artan günlük aktif adresli sayısı, güçlü talebin altını çiziyor. Tüm blok zinciri ağları arasında Solana, günlük aktif adreslerde yüzde 87 ile büyük bir liderliğe sahip. Öte yandan, Bitcoin'in günlük aktif adresleri bugüne kadar sadece 3 yıl arttı.

ortak urtesy: Kraken

Dolaşan Arz Büyümesi

Herhangi bir kripto para birimi için dolaşımdaki arz artışı, zincir üzerindeki likiditesini değerlendirmemize yardımcı olur. Kraken'e göre: "Metrik, belirteçlerin protokol tarafından hakedilmeden ve basıldığında kilidinin açıldığını içerir". Bu veri noktası, bir kripto varlığının arz dinamiklerini anlamamıza yardımcı olur. Kraken, "Hemen pazarlanabilir bir arz akışı, piyasa faaliyetini baskılayabilir" diyor.

Yukarıdaki ölçümden de görebileceğimiz gibi, NEAR protokolü, dolaşımdaki arz artışının yüzde 20'de kalmasıyla lider durumda. Ardından Çığ (AVAX) ve ardından Solana (SOL) gelir.

Tüm bu zincir üstü göstergeler, güçlü düşüş hissi sırasında blok zincir ağlarının nasıl performans gösterdiğine dair net bir görüş ortaya koyuyor. Piyasa hissiyatı olumsuza düşerken, bazı uzun vadeli sahipleri Bitcoin ve Ethereum'a inanmaya devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ