Kredi Çekip Bitcoin Alınır Mı?

Bitcoin uzun süreden sürekli yükselen bir asansör gibi görülüyor. Neredeyse bu asansöre istediği katta binen yatırımcılar çok panik yapmadığı sürece kaybetmiyor da. Hal böyle olunca insanlar düşünmeden edemiyor: "Madem bu kadar artıyor ve sürekli artıyor, neden küçük rakamlarla uğraşmak yerine kredi çekip bir süre beklemeyeyim ki?" Hepinizin kafasından borsaya yüklü miktarda para ile girme fikri eminim geçmiştir. Ancak bazıları var ki bırakın krediyi evi arabayı satıp bu işi girmişler. İşte onların hikayeleri;

Menkul kıymetler borsasından yetkili bir isim olan Joseph Borg, Amerikalıların bu eğilimi gösterdiğini ve neredeyse kredi kartları ile ev kredileri ile büyük miktarlar altına girip kriptopara dünyasında kullandıklarına ilişkin şöyle bir açıklama yapmıştı:

Borg; “Yatırımcıların Bitcoin almak için kredi kartlarını ya da ev kredilerini kullanmaları büyük risk. Evsiz bile kalabilirler.” 

Çoğu kişi,aslında bilir,Reddit isimli platformda "Reddit Man" isimli bir kullanıcı var ve çok öncelerde bitcoin alabilmek için evini sattığını duyurmuştu. Bu riski göze aldığında ise bitcoin’in değeri sadece ve sadece 3000 dolardı. Bu riski aldı ve şu anda koyduğu paranın altı katını kazandığını söylemek yanlış olmaz. Eğer Joseph Borg haklı çıksaydı şimdi Reddit Adam bir evsiz olabilirdi.

Joseph Borg geçtiğimiz Pazartesi günü CNBC'de konuşmuştu, konuşması aynen şu şekildeydi:

“Bitcoin almak için evlerini ipotek ettiren insanlar görüyoruz. İnsanlar kredi kartlarını, hisse senetlerini Bitcoin almak için kullanıyorlar. Bunlar yılda 100.000 dolar kazanan zengin insanlar değil. İki çocuğu olan, çocuklarını okula gönderen, mortgage kredisi ödeyen sıradan insanlar.”

Kuzey Amerika Menkul Kıymetler Derneği Başkanı ve Alabama Menkul Kıymetler Komisyonu Müdürü olan Joseph Borg, danışılacak bir bilgi birikimine sahip. Haliyle kendisi birçok önemli isime yatırım tavsiyelerinde bulunuyor. Kendisi kriptopara dünyasından gerekse farklı sektörlerden insanlarla sürekli iç içe. Tanıdığı ve bu işten en çok para kazanan insanların bile ne olursa olsun bütün malvarlığının bir para biriminin artması umuduna ortaya atılmasının doğru olmadığını söylediğini bizlere iletiyor.

Aslında kredi çekerek yatırım yapanların hepsi uzun vadede sağlanacak artış ile borçlarını ödeyebileceklerini düşünüyorlar. Nitekim kredi kartları ile de bitcoin satın alabilmek son derece mümkün ve pratik. Haliyle bu fikir insanın aklına bir anlık yatsa hemen işlemler başlatılabiliyor. Bu sebeple insanlar Bitcoin almak için sadece ipotek kredilerini kullanmıyorlar. Aynı zamanda Coinbase gibi siteler kredi kartı ödemesi de kabul ediyorlar. Yani insanlar kredi kartlarını da Bitcoin almak için kullanıyorlar. Artış devam ettikçe de yatırımcılar borçlarını ödeyeceklerini hesaplıyorlar. Bununla birlikte büyük bir düşüşün bu yatırımcıları ne hale düşüreceğini kimse düşünmek dahi istemez. Joseph Borg’a göre;

“Deli bir eğrinin ortasındasınız. Belli bir zaman sonra bu eğride denge kurulmak zorunda.”

Borg’un düşüncesine göre, Bitcoin yatırımlarına yeni başlayanlar çok büyük adımlar atmamalı. Hepimizin dediği gibi aslında küçük miktar ile borsaya girilip kazanmaya çalışmaksızın sadece sistemin işleyişini çok iyi öğrenmek adına tabiri caizse bir miktar heba edilebilir, ardından ise kazancınıza göre asıl yatırımlarınıza şekil verebilirsiniz. Diğer taraftan Bitcoin’indeki dalgalanmalar ilk zamanlara göre daha yumuşakken diğer kripto paralar hala yüksek dalgalanmalara meyilli. Evlerini ipotek ettirerek Bitcoin’den kar elde edenler tabii ki yaptıklarının doğru olduğunu savunacaklar.Sonuçta zamanında aldığı riskin mukafatını parasını ona yirmiye katlayarak alan insanlar bunlar ancak yine de herkesin kazanacağını söylemek doğru olmaz çünkü bu bir oyun ve birilerinin cebine büyük paraların girebilmesi için birilerinin cebinden de çıkması gerekiyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ