Kripto madenciliğin ortama yaydığı ısıyı, borular yardımıyla seraya transfer ederek domates ürettiler.

"Kripdomates" madencilik ısısıyla üretilen domatesler

Başlık biraz ilginç ve yersiz gelebilir, ancak bu gerçek. Kripto madenciliğin yapılmasıyla ortaya çıkan üretilen domateslerden bahsediyoruz.

Bu zamana kadar kripto para madenciliğinin tükettiği elektrik sebebiyle bir çok tartışma oldu. Yakın zaman içerisinde de çoğu madenci artık çevre dostu yöntemler kullanmaya başladı. Bugün basına verilen resimlerde, kripto madenciliğin yaydığı ısıyla birlikte serada yetiştirilen domatesler boy gösterdi.

"Kripdomates" madencilik ısısıyla üretiliyor

Türkçe'mize de gayet iyi bir şekilde uyum sağladığı için bu tabiri kullandık. Orjinali ise "Cryptomatoes" olarak biliniyor. Resimlerde, kripto madenciliği sırasında ortaya çıkan ısı ve sıcaklık ile birlikte yetiştirilen domatesler bulunuyor. Zaten bir çok madenci, madencilik ekipmanların ısısıyla evlerini bile ısıtabilecek duruma geldiler. Açıklamada madencilik havuzundan bir boru yardımıyla, ısının seraya gönderildiği belirtiliyor.

"Kim kripto madenciliği ile domates yetiştirmenin bir arada olabileceğini tahmin edebilirdi ki?"

Proje sahibi Brejcha, projenin şuan gizli olarak yürütüldüğünü ve kullanılan seranın yaklaşık 5 dönüm olduğunu da belirtiyor. Hatta bazı kişiler, bu kadar sıcak bir ortamda "neden kenevir bitkileri üretmediğini" de soruyorlar. Brejcha ise sorulan sorulara yanıt olarak şunları verdi.

"Ne yazık ki katı kurallar sebebiyle tıbbi esrar üretemiyoruz. Bu sebeple de, domates ve diğer sebzeleri daha uygun gördük."

Yakın zamanda bu domatesler anlaşmalı dükkanlarda satılabilecek. Ekibin "Container" isminde de bir proje geliştirdiğini ve bu projeyle seralara ısı üfleme konusunu daha kolay yapabileceklerini de belirttiler. Bu aslında güzel bir proje ve ortaya çıkan ısının güzel bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Dünya çapında da yüzbinlerce madenci olduğunu düşünürsek, çıkan ısının biraz beyin fırtınasıyla daha iyi yerlerde kullanabilmesi sağlanır.

Peki ya siz, madencilik sırasında ortaya çıkan ısıyı nasıl değerlendirirdiniz?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ