Bitcoin'in ilk yıllarında düzenleyici gözetim eksikliği hem bir nimet hem de bir felaketti.

Kripto Alanında En Zorlu Düzenlemeye Sahip Ülke Hangisi? - Cardano Yöneticisi Açıkladı

Bitcoin'in ilk yıllarında düzenleyici gözetim eksikliği hem bir nimet hem de bir felaketti. Yeni doğmakta olan düzenlenmemiş sektöre inovasyon için zaman ve alan kazandırırken, son derece değişken piyasadan yararlanan ve istemeyen yatırımcıları ve kullanıcıları birbirine bağlayan bir aşama olan ICO çılgınlığını da başlattı.

Ancak zaman değişti. Bitcoin ve kripto para birimi alanı daha olgun bir pazara dönüştü. Geriye dönüp baktığımızda, düzenleyicilerin alanla ilgili şüpheci yaklaşımının belki de bir şekilde garanti edildiği söylenebilir. Aynı hatlarda, yakın zamanda yayınlanan bir podcast'te Cardano Vakfı Başkan Yardımcısı Manmeet Singh şöyle diyor:

“ICO çılgınlığı sırasında, eften püften tanıtım bültenleri yayınlayan ve piyasadan çok para alan gerçekten berbat ekiplerimiz vardı. Ve özellikle herhangi bir düzenleyiciyi korkutacak sofistike olmayan yatırımcılar. Demek istediğim, onların tepki verme şekline tepki vermek onların işi. Onların nasıl tepki vermesini beklersiniz? ”

VC, dünya çapında örgütler ve kurumlar tarafından ortaya konulan çabalarla “mantıklı argümanlar” olduğuna inanırken, ABD'nin düzenlemeler açısından en zorlayıcı olduğu görüşündedir. Hangi yetki alanlarının teknolojiye daha destekleyici ve açık olduğu hakkında konuşan Singh, şöyle diyor:

“Muhtemelen ABD en zor olanı. Dışarıda bir sürü farklı düzenleyici var. Her düzenleyici, bazen düzenlemelerin nasıl olacağı ve ne oldukları ve neyin üzerinde etkisi olduğu konusunda farklı yorumlara sahip olduğunuz etki alanlarına sahip. Bazı netlik eksikliği getiriyor ”

Çoğunlukla, endüstri yönetmeliklerle reaktif olarak ilgilenmiş durumda. Ancak bu da değişti. Şimdi, çeşitli kripto varlıklar onlarla daha proaktif bir şekilde baş etmeye başladı. Kripto endüstrisindeki birçok borsa ve pazar yeri, şimdi Müşterinizi Bilin [KYC] ve Kara Para Aklamayı Önleme [AML] politikaları gibi kimlik doğrulama uygulamalarını tercih etti.

 Bu uygulamaların benimsenmesinin bir nedeni, kripto para birimi platformlarında artan sayıda hack ve sahtekarlık olmakla birlikte, KYC / AML'yi uygulamanın bir diğer nedeni, geleneksel endüstri uzmanlarının kripto alanına girmesidir. Kripto “düzenleme dostu” yaklaşımın savunucusu olan bankalardan ve büyük şirketlerden sektöre özgü büyük gelişmeler de bu tür uygulamaların benimsenmesini hızlandırmış durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ