Bazı kripto para birimi projeleri, gizlilik odaklı olduğu için özür dileyen görünmektedir, mevcut düzenleyici iklim ve mahremiyet paralarının suçluların yasadışı faaliyetleri gizlemek için kullanıldığına dair yaygın yanlış kanı.

Kripto Alanında Gizlilik

Bazı kripto para birimi projeleri, gizlilik odaklı olduğu için özür dileyen görünmektedir, mevcut düzenleyici iklim ve mahremiyet paralarının suçluların yasadışı faaliyetleri gizlemek için kullanıldığına dair yaygın yanlış kanı. Sonuç olarak, Zcash (ZEC), Dash (DASH) ve hatta Bitcoin gibi açıkça çalışmayan gizlilik modellerini benimseyen diğer projeleri görüyoruz.

Düşük kullanım, Chainalysis'in Zcash işlemlerinin% 99'unun kısmen izlenebilir olduğunu ve firmanın Dash’in PrivateSends'i hakkında başarılı araştırmalar gerçekleştirebileceği bulgularına göre düşük gizlilik anlamına gelir. Diğer çalışmalar, Zcash’in ileri teknolojisine rağmen, gizliliğinin nasıl çalıştığını tam olarak anlamayan birçok kullanıcının onu yanlış kullandığını ve yine de izlenebilir hale getirdiğini gösteriyor. Oysa gerçek şu ki: Kullanılan gizlilik teknolojisi ne kadar gelişmiş olursa olsun, kullanılmaması anlamsızdır. Gizlilik, kalabalığın içinde olmaktan hoşlanır. Gizliliğin kullanımı kolay olmalıdır.

Bu gizlilik kripto para birimlerinin neden özel işlemlerin daha fazla benimsenmesini teşvik etmek istemediklerine dair çeşitli açıklamalar yapılmıştır. Birincil neden, özel işlemler fikrinden rahatsız olan düzenleyicilerle iyi oynaması gerektiğidir. İlk kökenleri Darkcoin adı verilen ilk gizlilik sikkelerinden biri olmasına rağmen, Dash gizlilik açısından Bitcoin'den farklı olmadığı yayınlanan yasal bir pozisyon da dahil olmak üzere gizlilik kripto para birimi olarak adlandırılmaktan uzak durmak için büyük çaba sarf ediyor. Bu ürkek yaklaşımlar mahremiyeti büyük bir kötülük yapar ve utanç verici bir şey olarak nitelendirir.

Daha iyi, daha cesur bir yaklaşım, şeffaflık seçeneğiyle varsayılan olarak gizlilik özelliğidir. Bir cüzdandaki fonları otomatik olarak anonimleştiren, ancak gerektiğinde kapatma seçeneğine izin veren gizlilik protokolü sunan Lelantus, yüksek miktarda gönderme yapan ancak mutlaka istemeyen borsalar ve cüzdanlar için kolay kabulü korumaya hizmet eder.

 Borsa zaten kimliğinizi bildiğinden, büyük anonimlik setlerinden ve Bitcoin tipi ile uğraşmak için kullanılan daha büyük kripto ekosistemiyle entegrasyon kolaylığı için hızlı ve hafif işlemlerden faydalanmaktan başka bir şeyden fedakarlığa gerek yoktur. Bu özellikle merkezi olmayan borsalara entegre edilirken veya DeFi işlemleri için birlikte çalışabilirlik için önemlidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ