Güney Kore merkezli kripto varlıklar bankası Sandbank, ülkede yasal olarak faaliyet göstermek için gerekli sertifikayı alma sürecinde olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, finansal otoriteler, gereksinimlerinin kripto bankaları için geçerli olup olmadığına henüz karar vermiş değil.

Ne Anlama Geliyor?

Sandbank yaptığı duyuruda müşterilerine Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (BGYS) sertifikasını almayı birinci öncelik olarak belirlediğini söyledi. ISMS sertifikası, kripto varlık şirketlerinin Kore Finansal Hizmetler Komisyonu'na (FSC) meşru bir işletme operatörü olmaları için bir gerekliliktir. Sandbank, sertifika için zaten başvurdu ve incelenmeyi bekliyor.

Kore'nin mali yetkilileri, kripto varlıkların mevduatına faiz ödeyen kripto varlık bankalarının yeni gereksinimlere tabi olup olmadığını açıkça tanımlamadı.

Sandbank'ın geliştiricisi DA:Ground'un COO'su Paik Hoon-jong “Sanal varlık bankasının ne olduğuna dair yetkili yorum eksikliği, Sandbank'ı birçok yanlış anlama ve eleştiriye maruz bıraktı. Ancak hükümetin meşru [sanal varlık] operatörleri için gereksinimlerini karşılamaya çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Bu arada, FSC'nin kripto borsaları ve operatörlerinin yeni düzenleyici gereklilikleri karşılaması için son teslim tarihine bir aydan kısa bir süre kaldı. 24 Eylül'den sonra düzenlemelere uymayan bir kripto varlık işletmesinin kapanma riski yüksek.

FSC'nin, kripto borsası yasası olarak da bilinen, Belirli Finansal İşlem Bilgilerinin Raporlanması ve Kullanımına İlişkin revize edilmiş Yasası, bu yıl 25 Mart'ta yürürlüğe girdi. Kripto işlemlerinde daha iyi yatırımcı koruması ve şeffaflık sağlamak amacıyla yasa, kripto varlık operatörlerine belirli gereksinimlere uymaları için altı ay süre verdi.

BGYS sertifikası, kripto işletmelerinin kullanıcı bilgilerini korumak için yeterli güvenceye sahip olduklarını kanıtlamalarının bir yolu olarak tasarlanan ilk şartıdır. Yeni düzenleme ayrıca, kara para aklama veya fiyat manipülasyonu gibi suçların riskini azaltmak için müşterilerin gerçek adlarıyla para çekme ve mevduat hesaplarına sahip olabilmeleri için kripto borsalarının banka sözleşmeleri almasını şart koşuyor. Yasa ayrıca, bir kripto varlık operatörünün yöneticilerinin geçmişlerinde son beş yıl içinde herhangi bir mali suçla ilgili suçlama olmamasını da zorunlu kılıyor.

 Güney Kore'deki 79 kripto borsasından 20'si ISMS sertifikasını alırken, sadece dördü - Upbit, Bithumb, CoinOne ve Korbit - banka sözleşmelerine sahip. Ayrıca sadece Upbit, ortağı olan K-Bank'ın banka sözleşmesini uzatmasını ve FSC'ye kaydolmasını sağlamayı başardı. Bazı bankalar, kriptoyla ilgili suçlar olması durumunda katılım veya sorumluluk korkusuyla sözleşme imzalamaya istekli olmadığından, diğer borsalar hala uyum konusunda zorluk yaşıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ