Bitcoin genellikle altın 2.0 olarak tanımlanır; üstün değer depolama ve aktarma sistemi. Güçlü saklama, takas ve vadeli işlemler altyapısıyla 2009 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana piyasa değerinde hızlı bir artış görmüştür.

Kripto Analisti Yatırımcıları 3 Temel Nedenden Dolayı Bitcoin

Bitcoin genellikle altın 2.0 olarak tanımlanır; üstün değer depolama ve aktarma sistemi. Güçlü saklama, takas ve vadeli işlemler altyapısıyla 2009 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana piyasa değerinde hızlı bir artış görmüştür.

Yine de, cryptocomicon olarak bilinen bir kripto para birimi analisti, yakın zamanda birinin Bitcon'a yatırım yapmaması gereken bir dizi zorlayıcı neden ortaya koydu. En çok göze çarpan üçü sınırlı gizlilik, merkezi madencilik ve ölçeklenebilirlik eksikliğiydi.

Bunların her biri dikkate alınması gereken geçerli noktalar olmasına rağmen, BTC için de avantaj olarak görülebilir.

Bitcoin için sıfır gizliliğin faydaları ve zararları

2018'e kadar hükümetler ve çeşitli finansal kurumlar, Bitcoin'in “anonim” niteliğini eleştirerek küresel finansal sistem için bir risk oluşturduğunu belirtti. Ancak, Güney Kore yakın zamanda Bitcoin adreslerini takip ederek bu ayın başlarında büyük ölçekli bir seks suçu şebekesini çökertti.

Bitcoin ağında gizlilik önlemlerinin eksikliğinin, baskın kripto para biriminin imajını geliştirdiğini iddia edebiliriz.

Daha önce halk ve hükümetler Bitcoin'i suç faaliyetlerinde ve terörist finansmanda kullanım için en çok tercih edilen para birimi olarak görüyordu, ancak son yıllarda kripto işlem izleme hizmetleri sunan sofistike blockchain analitik şirketleri ortaya çıktıkça bu görüş değişmiş gibi görünüyor.

Finansal Eylem Görev Gücü'nün (FATF) 22 Şubat 2020'de kripto varlıkları hakkındaki gözden geçirilmiş kılavuzunun yayınlanmasının ardından, Bitcoin kullanarak para aklamak her zamankinden daha zor hale geldi.

Böylece, gizlilik eksikliği de şeffaflığın artması olarak görülebilir ve bu da hükümetlerin Bitcoin ile ilgili şirketleri aşırı düzenlemelerini önleyebilir.

Düşük ölçeklenebilirlik ikinci katman ölçeklendirmesini zorlayabilir

Bitcoin'in düşük ölçeklenebilirliği, iki şekilde anlaşılabilmesi açısından “gizlilik yok” argümanına benzer: ağ zirveye ulaştığında işlemleri pahalı hale getirebilir, ancak ikinci katman ölçeklendirmeyi de teşvik edebilir.

Bazıları, Bitcoin ağındaki nispeten yüksek ücretlerin, kamu blok zinciri ağlarının sonunda dünya çapında milyarlarca kişi tarafından kullanılması durumunda kaçınılmaz olduğuna inanan ikinci katman ölçeklendirme çözümlerinin kullanımını zorlayacağını belirtiyor.

Ethereum gibi yüksek ölçeklenebilirliğe sahip diğer büyük kamu blockchain ağları, plazma gibi ikinci katman ölçeklendirme çözümlerini araştırıyor ve bu da herhangi bir büyük blockchain ağı için ikinci katman ölçeklendirmesinin gerekli olduğunu gösteriyor.

Merkezi madencilik artık bir sorun, ancak zaman içinde iyileşmesi bekleniyor

CoinShares Research'ten gelen bir rapora göre, Bitcoin ağ hash gücünün yüzde 65'ine kadar 2017'den beri görülmeyen bir seviye Çin'den geliyor. Çin'de madencilik merkezileştirme seviyesi şu anda yüksek olsa da, zaman içinde dünyaya daha fazla dağılması bekleniyor..

Bugüne kadar, Çin'deki büyük madencilik merkezleri, ülkenin dağlık bölgelerindeki ucuz elektriğe erişebildi ve ASIC madencilerini doğal soğutma ile düşük maliyetle çalıştırdı. Sonuç olarak, Çin'de madencilik merkezileşme seviyesi Aralık 2019'da eşi görülmemiş seviyelere ulaştı.

Araştırmacılar ayrıca şunları söyledi:

“Yeni kurulan donanımın aslan payının ağırlıklı olarak Çin'de kurulduğuna inanmak için nedenlerimiz var. Bunun birçok nedeni olabilir, ancak Occam’dan Razor, bunun, işletmelere nispeten daha düşük engeller yapan üreticilere ilişkisel ve coğrafi yakınlığın bir etkisi olduğunu ileri sürüyor. ”

 Şu anda Çin’in madencilik sektörünün dünyanın geri kalanına göre iki belirgin avantajı var: ucuz elektrik ve yeni madencilik ekipmanlarına doğrudan erişim. Sonunda, daha düşük elektrik oranları ve daha yeni madencilik ekipmanlarına daha iyi erişim, küresel madencilik endüstrisini önümüzdeki yıllarda Çin dışına doğru genişleyerek merkezileşme seviyesini azaltabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ