13 Temmuz itibariyle Celsius, ödenmemiş kredilerde 765,5 milyon dolar değerinde dijital varlığa sahip olduğunu iddia ediyor.

Kripto Borç Veren Celsius Ağı, İflas Doldurmasında Bilançosunda 1,19 Milyar Dolarlık Bir Açık Listeliyor

13 Temmuz itibariyle Celsius, ödenmemiş kredilerde 765,5 milyon dolar değerinde dijital varlığa sahip olduğunu iddia ediyor. Kripto borç verenin iflas başvurusu, operasyonları hakkında bazı gölgeli ayrıntıları ortaya koyuyor.

Kripto borç veren Celsius ağı, bölüm 11 iflas başvurusunda bulunduktan bir gün sonra, dosyalamanın bir analizi, kripto borç verenin bilançosunda 1,19 milyar dolarlık bir açık olduğunu gösteriyor. New Jersey merkezli kripto şirketi, mevcut kripto kışını suçlayarak birkaç hafta önce para çekme işlemlerini durdurdu.

Bu nedenle, kullanıcılar fonlarına erişemedi ve bu da kırılgan kripto pazarında ek korkuya neden oldu. Celsius, iflas başvurusunu New York'un güney bölgesi için ABD iflas mahkemesine gönderdi. Dosyalama ayrıca, kripto borç verenin kripto hedge fonu Three Arrows Capital'a 40 milyon dolar borç verdiğini gösterdi.

Kripto hedge fonu da ayın başlarında iflas başvurusunda bulundu. Celsius iflasını bildirdiği gün, perakende borçlulara 411 milyon dolarlık ödenmemiş kredisi vardı. Bu krediler, 765,5 milyon dolar değerinde dijital varlıkların teminatıyla destekleniyor.

Kripto borç verenler, iki yıl önce pandeminin sıcağı sırasında popülaritesini artırdı. Mudileri çekmek için yüksek faiz oranlarını ve kredilerin kolay erişilebilirliğini kullandılar. Geleneksel bankalar bile asla bu kadar kolay kredi erişimi sunmaz. Ayrıca, bu kripto borç verenler, çoğu kurumsal yatırımcılar olan dijital varlıkları ödünç vererek kar elde etti.

Ancak, kripto pazarındaki düşüşün ardından bu iş modeline yönelik eleştiriler vardı. Düşüş, dijital varlıkların yoğun satışlarından ve Mayıs ayında TerraUSD stabilcoin'i de dahil olmak üzere Terra ağının ani çöküşünden kaynaklandı.

Birkaç hafta önce, Voyager Digital (başka bir ABD merkezli kripto borç veren) iflas başvurusunda bulundu. İflas başvurusundan önce, Voyager para çekme ve para yatırma işlemlerini duraklatmıştı. Ayrıca, merkezi Singapur'da bulunan başka bir kripto borç veren Vauld, iflas başvurusunda bulundu.

Bazı Gölgeli Detaylar

Celsius'un iflas başvurusunun ek incelemesi, kripto borç verenin bir "gölge banka" işletiyor olabileceğini gösteriyor. Gölge banka, banka benzeri işlemlerdir (genellikle borç verme işlemleri).Ancak standart bankacılık sektörü içinde değildir. Ünlü kripto eleştirmeni ve ekonomist Frances Coppola, blogunda Celsius müşterilerinin paralarını geri almalarının pek mümkün olmadığını yazdı.

Coppola, bankalardaki mevduatların ve hatta yönetim altındaki varlıkların bile bankaya verilen teminatsız krediler olduğunu açıklıyor. Bunlar müşteri varlıkları değildir ve iflas sırasında tamamen risk altındadırlar. Bu nedenle, bankalar, ödeme yapmak için yeterli nakitleri olmadığında müşterilerin fonlarını çekmelerini reddedebilir. Bu, bankalar müşterilerin fonlarına her an erişebileceklerini açıkça belirttiğinde bile geçerlidir.

Bu arada, Celsius'un şart ve koşullarının ayrıntılı bir incelemesi, kripto borç verenin, bir iflas olması durumunda mevduat sahiplerinin fonlarına erişemeyebileceğini belirttiğini gösteriyor. Bununla birlikte, birçok endüstri uzmanı, Celsius'un 11. bölüm iflası yerine bir Menkul Kıymet Yatırımcı Koruması'nı (SIP) seçmesi gerektiğine inanıyor.

Cory Klippstein  Swan Bitcoin'in kurucusu, bir yudum dosyalamanın Celsius'un müşterilerine firmanın varlıklarının sahipliğini vereceğini söyledi. Buna karşılık, Celsius, bölüm 11 iflas başvurusu kapsamında bu varlıkların mülkiyetini hala elinde tutuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ