Kripto kredisi, statükoya kıyasla daha rekabetçi faiz oranları ve esnek koşullar dahil olmak üzere güçlü avantajlar sunar.

Kripto Para Birimleri Kredi Dünyasını Nasıl Modernize Edebilir?

Kripto kredisi, statükoya kıyasla daha rekabetçi faiz oranları ve esnek koşullar dahil olmak üzere güçlü avantajlar sunar. Borç verme, binlerce yıldır bir şekilde var olmuştur. Çiftçilerin tohum ödünç aldığı ve mahsulleri geri ödeme olarak kullandığı eski uygarlıklara kadar uzanır.

Fiyat para birimlerinin gelişi, o zamanlar ekonomilerin çalışma şeklini değiştirdi. Aslında, kripto para birimleri dünyanın finansal ekosisteminin daha büyük ve daha etkili bir parçası haline geldikçe, böyle bir sismik değişim gördüğümüzü iddia edebilirsiniz.

Doğru yapıldığında, kripto kredisi oyun alanını düzleştirme potansiyeline sahiptir ve tüketicilere normalde alışık olmadıkları bir tür esneklik sağlar. Birkaç yıldır, bankaların sunduğu oranlar en hafif tabirle düşük olmuştur. Bazı ülkelerde, en cömert tasarruf hesapları bile, fonlar birkaç yıl boyunca kilitli kalsa bile, yalnızca %1'den daha az faiz ödeyecektir.

Kısmen koronavirüs pandemisine yanıt olarak gerçekleştirilen para basımı nedeniyle enflasyonun son zamanlarda nasıl keskin bir şekilde arttığı göz önüne alındığında, bu hesaplardan birine kaydolmak, tasarruf sahibinin parasının aslında daha az harcama gücüne hükmedeceği anlamına geliyor.

Kripto kredisi, statükoya kıyasla üç güçlü avantaj sunar. İlk olarak, sermayenin fiilen büyümesini sağlayan daha rekabetçi anlaşmalar bulmak mümkündür. Bazen haftalık veya aylık olarak ödenen faizle. İkincisi, birçok platform, borç verenlere çok ihtiyaç duyulan bir esneklik derecesi sunar; bu, paralarını uzun süreler boyunca kilitlemeye zorlanmayacakları ve paralarını istedikleri zaman çekebilecekleri anlamına gelir. Üçüncüsü, piyasalar oldukça kararsız davrandığında güçlü bir teşvik görevi görebilir.

Bu, teminat olarak kriptonun bir borç verenin bakış açısından gayrimenkulden çok daha pratik olabileceği gerçeğini tartışmadan önceydi. Oldukça likit olmayan ve satması oldukça zaman alıcı olabilen bir varlıktı.

Yararlanan Sadece Borç Verenler Değil

Tabii ki, tüm bunlar borç verenler için iyi bir anlaşma gibi görünüyor. Ama aynı zamanda borçlular için de faydalı olabilir. Kusursuz bir kredi geçmişindeki tek bir kusurun, sorumlu bir tüketicinin en iyi faiz oranlarına erişimini engelleyebildiği mevcut finansal ekosistemde, kripto platformları paha biçilmez bir yaşam çizgisi sunabilir.

Bankalar, kredi vermeye istekli oldukları kişileri bulmak söz konusu olduğunda genellikle anlaşılmaz bir gereksinim listesine sahiptir. Ve giderek artan sayıda tüketicinin serbest meslek sahibi olduğu bir dünyada, aksi takdirde, kredibilitesi olan başvuru sahipleri, gerçekten kazanıp kazanmadıklarına bakılmaksızın, geleneksel dokuzdan beşe bir işe sahip olmadıkları için piyasadan dışlanabilirler.

Kripto dünyası burada kapsayıcılığı geliştirmeye yardımcı olabilir, ancak zorluklar da var. Bu alandaki bir dizi borç veren, denizaşırı ve düzensizdir . Bu, onları günlük tüketiciler için daha az çekici hale getirebilecek bir şeydir. Bu aynı zamanda kripto platformlarının fintech firmalarıyla girebileceği ortaklıkların sayısını da kısıtlıyor.

Yeni Bir Yaklaşım?

Borç verme dünyasını sarsmayı amaçlayan bir platform, kripto ve fiyat dünyaları arasında köprü kurmayı amaçlayan bir hizmet olarak kripto fintech olan Baanx'tir. Şirket, markaların müşterilerine ve topluluklarına faizsiz teminatlı kredi verme biçimlerinin yanı sıra dijital varlıklarını pay edenler için yüksek tasarruf oranları sunmalarına izin veriyor. Tüm bunlar, herhangi bir DeFi, borsa veya cüzdan uygulaması veya web sitesine hızla entegre edilebilen API'ler aracılığıyla gerçekleştirilir.

Bu faizsiz ve düşük maliyetli teminatlı borç verme şekli, Baanx ile ilişkili kamu hizmeti parası olan BXX'i hisseleyenlere sağlanır. Krediler daha sonra kripto cüzdanlarına veya fiziksel ve sanal kartlara taşınabilir. Teminat olarak Bitcoin ve Ether kullananlar için %50'ye varan kredi/değer oranları mevcuttur ve tek tıklamayla onay alınabilir.

Baanx, FCA ile geçici olarak kayıtlı kripto varlık işletmeleri listesinde yer alıyor ve ayrıca bir borç verme lisansı kullanıyor. Projenin teknik incelemesi, "kriptolar, hisse senetleri, tahviller ve gelişmekte olan NFT varlık sınıfı dahil olmak üzere herhangi bir dijital varlığa karşı borç vereceğini" belirtiyor.

Ödünç verme yoluyla sunulabilecek para miktarları, sistemi içinde stake edilen tokenlerin hacmine bağlı olacaktır.

Baanx tarafından sağlanan rakamlar, platformun şu anda dünya çapında 600.000'den fazla beyaz etiketli kart ve hesap sattığını gösteriyor. Neredeyse yalnızca Tezos Crypto Life uygulaması, DeFi protokolleri, borsalar ve cüzdan sağlayıcıları dahil olmak üzere markalı kurumsal müşteriler aracılığıyla. Ayrıca 2021'in dördüncü çeyreğinde ABD'de büyük bir cüzdan sağlayıcısı ile piyasaya sürmeyi planlıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ