4 Temmuz'da kripto kredi şirketi Vauld, firmanın “zorluklarla karşı karşıya olduğunu” açıkladıktan sonra para çekme, alım satım ve para yatırma işlemlerini askıya aldığını duyurdu.

Vauld, Para Çekme İşlemlerini Askıya Aldı

Singapur merkezli kripto para ödünç verme platformu ve borsası, belirli şirketlerin isimlerini vermemekle birlikte, “önemli iş ortaklarından” kaynaklanan “finansal zorluklardan” bahsetti.

Vauld, 'Finansal Zorluklar' Nedeniyle Para Çekme İşlemlerini Askıya Aldı

Son 30 gün boyunca, bir dizi kripto para ödünç verme platformu, mali durumlarının pek sağlam olmadığını ortaya çıkardı. Örneğin, kripto borç veren Celsius, 12 Haziran 2022'de "hesaplar arasındaki tüm para çekme, takas ve transferleri" duraklattı . Ayrıca, 1 Temmuz'da Voyager , kripto şirketinin "ticareti, para yatırma, para çekme ve sadakat ödüllerini geçici olarak askıya aldığını duyurdu. ”

Vauld, 4 Temmuz Pazartesi günü şirketin tweet attığında aynı şeyi yaptığını açıkladı: “En iyi çabalarımıza rağmen zorluklarla karşı karşıyayız. Vauld'un kurucusu Darshan Bathija, bunun nedeni değişken piyasa koşulları, kilit iş ortaklarımızın kaçınılmaz olarak bizi etkileyen finansal zorlukları ve mevcut piyasa ortamı gibi koşulların birleşimidir” dedi . Singapur merkezli kripto girişimi şunları ekledi:

Bu, kripto para piyasasındaki düşüşün Terraform Lab'in UST stabilcoini'nin çöküşü, Celsius Network'ün para çekme işlemlerini duraklatması ve 3AC'nin kredilerde temerrüde düşmesiyle tetiklendiği 12 Haziran 2022'den bu yana 197,7 milyon doları aşan önemli müşteri çekimleriyle sonuçlandı.

Vauld, girişimin şu anda Hindistan ve Singapur'daki finansal ve yasal danışmanlarla çalıştığını vurgulayarak devam etti. Firma ayrıca, şirketin danışmanlarla yeniden yapılandırma seçeneklerinden ve “Vauld'un paydaşlarının çıkarlarını en iyi şekilde koruyacak” yöntemlerden bahsetti. Vauld, firmayı herhangi bir takibattan korumak için Singapur mahkemelerine başvurmayı ve Vauld'un "önerilen yeniden yapılandırma uygulamasını gerçekleştirmek için nefes alma alanına" sahip olabilmesi için süre talep etmeyi planlıyor. Vauld'un Twitter duyurusu şöyle devam etti:

Bu arada, Vauld platformundaki tüm para çekme, alım satım ve para yatırma işlemlerini [hemen geçerli olmak üzere] askıya alma konusunda zor bir karar aldık.

Bathija, şirketin askıya almanın Vauld'un potansiyel yeniden yapılandırma seçeneklerini keşfetmesine yardımcı olacağına inandığını söyledi. Vauld, 12 Haziran'da çok sayıda para çekme işleminin gerçekleştiğinden bahsederken, Celsius operasyonları durdurduğu gün, Blockfi'nin kurucu ortağı Zac Prince, şirketinin o gün de “müşteri çekimlerinde önemli bir artışa” tanık olduğunu belirtti.

Vauld'un açıklamasının ardından müşteriler, operasyonların dondurulmasından memnun değildi. "Lütfen kullanıcı fonlarının güvenli olup olmadığını onaylayın?" şeklinde bir kişi Vauld'un Twitter ileti dizisine yanıt verdi. Başka bir kişi, "Vuld'un 100 [milyon] dolarlık sigortası olduğunu sanıyordum," diye sordu. Rastgele bir kişi sigorta sorusuna yanıt olarak "Bu [sigorta], iflastan değil, hack'lerden koruyor" dedi.

Vauld, Pantera Capital, Valar Ventures ve Coinbase Ventures gibi tanınmış firmalar tarafından desteklenmektedir. Girişimin kurucusu Bathija'nın yaptığı açıklamaya göre, şirket 21 Haziran'da “belirsiz” piyasa koşulları nedeniyle çalışanlarını %30 oranında azalttı. Bugüne kadar, kripto borç veren Vauld, yatırımcılardan 27.5 milyon dolar topladı.

Kripto ödeme platformu Divi Labs'ın kurucusu ve CEO'su Nick Saponaro, Vauld durumu hakkında yorum yaptı. “Son haftalarda Celsius, Voyager ve şimdi Singapur merkezli bir borsa olan Vauld, platformlarında ticareti askıya aldı. İnsanların merkezi borsaları kullanmanın risklerini anlamalarını sağlamak için hiç bu kadar önemli bir zaman olmamıştı.” Saponaro ayrıca, merkezi finans (cefi) ve borsaların kripto hareketine karşıt olduğunu vurguladı. Divi Labs yöneticisi şunları ekledi:

Merkezi borsalar ve cefi hizmetleri kripto veya blok zinciri şirketleri değildir. Esasen daha az düzenlemeye, gözetime ve en önemlisi hizmet ettikleri tüketicilere karşı sorumluluğa sahip bankalardır. Kontrolü geri almak için, dijital varlıklarımız ve finansal varlıklarımız üzerinde tam kontrol sahibi olmamızı sağlayan kendi kendine saklama ürünlerine ve hizmetlerine geçmemiz hayati önem taşımaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ