Kaliforniya Federal Mahkemesi, ABD Milli Gelirler İdaresi'nin (IRS) kripto borsa Bitstamp'ten, bireysel bir vergi beyanı davası ile ilgili veri istemesini onayladı.

Kripto Borsalardan Veri Talep Edilmesine IRS

Mahkeme, 25 Kasım tarihli dava dosyasına göre, IRS aleyhine ortaya atılan altı iddiadan beşinin sağlam temele dayanmadığına, yalnızca vergi dairesinin taleplerinin fazla kapsamlı olduğu iddiasının doğru olduğuna karar verdi. Dava dosyası, vergi beyanını denetleyen IRS'in yetkilerini aştığını iddia eden William Zietzke'nin açtığı dava ile ilişkili durumdadır.

Davacı, Gizlilik İhlali, Kötü Niyet ve Alakasız Olma ile Suçlamaktadır

Zietke, ilk olarak IRS'i, vergi beyanında kendi yaptığı, 2016 yılındaki uzun vadeli sermaye kazançlarını fazla gösteren hata ile ilgili bilgilendirdi. IRS, durumu araştırmak için soruşturma başlattı ve Zietke'nin Bitcoin birikim ve işlem geçmişi ile iIgili kapsamlı veri sunmasını talep etti.Zietke, söylenene göre IRS'i kripto borsa Bitstamp üzerindeki işlemleri ile ilgili bilgilendirmedi. IRS, bunun sonucunda borsadan birikim bilgisi, açık anahtarlar ve şahsın işlemleri ile ilgili blockchain adresleri gibi verileri istedi. Zietzke, IRS'e bu hareketi ile ilgili ilki, kötü niyetle hareket etmek; ikincisi, davacının beyan denetimiyle alakasız veri talep etmek ve son olarak, Bitstamp'tan talep ettiği verilere sahip olmak ile suçladı. Zietzke, IRS'in Bitstamp kayıtlarına erişmeye çalışarak gizlilik ihlali yaptığını ileri sürdü. Zietke ayrıca, ABD hükümetinin kripto borsalardan aldığı kayıtların güvenliğini garanti altına alamayacağını da iddia etti.

Mahkeme Sadece Bir Konuda Haklı Buldu

Kaliforniya Mahkemesi, Zietke'yi yalnızca ''talep edilen verilerin fazla kapsamlı olduğu, hem ilgili hem de ilgisiz materyalleri içerdiği'' konusunda haklı buldu. Mahkeme, IRS'in vergi beyanını kapsayan sürenin dışındaki işlemler için veri talep ederek, konuyla alakasız istekte bulunduğuna karar kıldı. Zietke daha önce de, IRS'in Coinbase'den veri talep etmesine aynı şekilde karşı çıktı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ