Bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce, Terraform Labs yerel token tekliflerini – ala Luna ve Terra USD (UST) – düşerken ve görünüşte bir gecede kuruş değerlerine ulaştığında, kripto piyasası on yıllık tarihinin en karanlık günlerinden birine tan

Kripto Borsaları Luna

Bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce, Terraform Labs yerel token tekliflerini – ala Luna ve Terra USD (UST) – düşerken ve görünüşte bir gecede kuruş değerlerine ulaştığında, kripto piyasası on yıllık tarihinin en karanlık günlerinden birine tanık oldu.

Detaylandırmak gerekirse, ABD doları ile 1:1 statükosunu sürdürmek için Luna'ya güvenen algoritmik bir stabilcoin olan UST, dolara hedeflenen sabitlemesinin altına düştü ve yaygın bir piyasa paniğine neden olarak yatırımcıları stabilcoini boşaltmaya zorladı. Sonuç olarak, hem Luna hem de UST serbest düşüşe geçti ve ikincisinin o sırada dolaşımdaki 40 milyar dolarlık arzını da beraberinde getirdi.

Ancak, yukarıda bahsedilen bölümden birkaç gün sonra, projenin kurucu ortağı Do Kwon harekete geçti ve Luna için bir canlanma planı hazırladı. O zamandan beri kripto topluluğu tarafından büyük ölçüde eleştirilen bir hareket olan bir hard fork başlatarak yeni bir zincir oluşturulmasını önerdi.

Ve dijital para meraklıları böyle özel bir bakış açısına tutunabilse de, Do Kwon ve ekibi hard forkun bir tür oluşum olarak hizmet edeceğine inanıyor; eski ekosistemi ile tarih.

Terra'nın Dirilişi Büyük Kripto Borsaları Tarafından Yönetiliyor

Luna'nın çöküşünden kısa bir süre sonra, bir dizi büyük kripto para borsası, yatırımcının korunmasını bunun bir nedeni olarak göstererek, projenin tokenlerine olan desteğini iptal etti. Örneğin, Binance, Huobi, WazirX, diğerleri arasında Luna ve UST'yi yerel arayüzlerinden çıkardı ve birçok kişinin bunun Terra'nın sonu olduğuna inanmasına neden oldu.

Ancak, yakın zamanda “Terra 2.0”ı başlatma teklifine yeşil ışık yakıldığından, daha önce Terra'nın LUNA'sını listeden çıkaran veya desteğini çeken bir dizi ticaret platformu, projeyi bir kez daha destekleyeceklerini açıkladı. Örneğin, çok çeşitli dijital varlıklarda spot, vadeli işlemler ve tasarruf ürünleri sunan bir kripto para borsası olan AAX, LUNA ve UST'nin LUNC(Luna Classic) ve USTC(TerraClassicUSD) olarak yeniden adlandırılmasını destekleyen en son ünlü oyuncu oldu.

Terra'nın blok zincirinin değiştirilmiş versiyonuna destek sözü veren diğer borsalar arasında Binance, FTX, Crypto.com, Huobi, Bitfinex, Bybit, Gate io, Bitrue ve Kucoin yer alıyor. Infact, "teklif 1623"ün onaylanması, Terra Classic sahiplerine airdrop yoluyla teslim edilecek yeni oluşturulmuş LUNA jetonlarının sağlanacağını görecek. Hareketi destekleyen borsalar arasında Bybit, Kucoin, Binance ve Crypto.com yer alıyor. Bu borsaların temsilcileri, Luna'ya sahip tüm müşterilerinin en son airdrop'a katılmaya uygun olacağını doğruladı.

Bu noktaya kadar Do Kwon, Luna'yı kendi platformlarında bir kez daha listeleyen söz konusu borsalarla hiçbir ilgisi olmadığını açıkça belirten bir tweet yayınladı.

Terra 2.0 Titrek Bir Başlangıç Yapıyor

Luna 2.0'ın piyasaya sürülmesinin ardından, yeni basılan tokenler titrek bir başlangıç yaptı, 17.8 dolardan giriş yaptı ve hatta 19.53 dolarla göreceli olarak yüksek bir seviyeye ulaştı. Bununla birlikte, 12 küsur saat içinde varlık, %75'in üzerinde bir kayıp oranı sergileyerek 4.39$'a düştü. 30 Mayıs'tan bu yana, token 6 ila 11 dolar arasında kalmaya devam etti. Bu nedenle, özellikle birçok yatırımcının Terra ekosistemine olan inancını yitirmiş olması nedeniyle, projenin geleceğinin nasıl olacağını görmek ilginç olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ