Dünyanın önde gelen kripto para borsalarından biri olan Kraken, en büyük gizlilik parası Monero'yu düşürdü.

Dünyanın önde gelen kripto para borsalarından biri olan Kraken, en büyük gizlilik parası Monero'yu düşürdü. Reddit kullanıcıları, Kraken'den, artık Monero'nun XMR tokenini İngiliz müşterilere sunmama kararlarını belirten bir e-posta paylaştı. Kripto borsası, listeden çıkarmanın ardındaki sebep olarak düzenleyici uyumu gösterdi. Borsa, 26 Kasım'dan sonra tüm XMR ticaret faaliyetlerini durduracak. Bununla birlikte, XMR cüzdanlarına yapılan para yatırma işlemleri devre dışı bırakılacak ve mevcut XMR marj pozisyonları da tasfiye edilecektir.

Monero Tartışmalı Bir Para Olmaya Devam Ediyor

XMR gibi gizlilik odaklı kripto paraların gelişimi tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor. Gelişmiş kriptografi aracılığıyla, Monero gibi gizlilik dijital  paraları, işlemleri blok zincirinde göründüğünde katılımcıların genel cüzdan adreslerini ve ödeme tutarlarını gizleyerek, mevcut teknoloji bağlamında Chainalytics gibi adli kuruluşların işlem yapan tarafların kimliklerini izlemesini imkansız hale getirir.  Bu anonimlik, Monero gibi gizlilik madeni paralarını özellikle siber suçlular ve finansal izlerini örtmeye çalışan diğerleri için çekici kılıyor.

Birkaç Kripto Borsası Zaten Gizlilik Paralarını Listeden Çıkardı

Gizlilik dijital paraları, dünya çapındaki kripto para birimi borsalarından inceleme ile karşı karşıya. Geçen yıl Coinbase, düzenleyici endişeleri öne sürerek XMR'yi listelemeyi reddetti. Ocak ayının başlarında Bittrex, XMR'nin yanı sıra önde gelen gizlilik kripto paraları Zcash ve Dash'i listeden çıkardı.  Riccardo Spagni, Güney Afrika hükümetinin talebi üzerine, 2009 ile 2011 yılları arasında bu ülkede dolandırıcılık suçları iddiasıyla Temmuz ayında Amerika Birleşik Devletleri'nde tutuklandı. O zaman gözaltından serbest bırakıldı, ancak mahkeme işlemleri devam ediyor.  Merkezi finans kurumlarının ve düzenleyicilerin gizlilik dijital paralarına karşı artan tepkisine rağmen, kripto para kullanıcıları arasında ilgi çekmeye devam ettiler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ