İflas başvurusunda bulunan Genesis'in 3,5 dolardan fazla varlığa sahip olduğu bildiriliyor.

Kripto Devi Genesis, Alacaklılara 3,5 Milyar Dolardan Fazla Borçlu - Kripto Piyasası Şimdi Tehlikede Mi?

İflas başvurusunda bulunan Genesis'in 3,5 dolardan fazla varlığa sahip olduğu bildiriliyor.
Bu borç profili, Grayscale Investments'a ve onun devasa BTC rezervine bulaşmayı besleyebilir.

Digital Currency Group'un (DCG) güç durumdaki yan kuruluşu Genesis Global, sonunda Bölüm 11 İflas davası açmak için çıktı. Coindesk tarafından bildirildiği üzere, şirket alacaklılarına 3,5 milyar dolardan fazla borçlu ve Perşembe günü yayınlanan iflas başvurusunda 100.000'den fazla alacaklının adını veriyor.

Genesis, geçen yıl FTX Türev Borsasının çökmesiyle para çekme işlemlerini ilk kez durdurduğunda kendi krizinin ağırlığı altında ezildi. Genesis'in sıkıntıları, geçen yıl ortasında iflas eden kripto koruma fonu Three Arrows Capital'e (3AC) maruz kalmasının ardından tasarlandı.

Hâlâ 3AC riskiyle uğraşırken, FTX'in patlaması ve 11 Kasım'da iflas başvurusunda bulunması, nihayet birkaç aydır devam eden mali sıkıntıları ortaya çıkardı. Rapora göre, Genesis bazı önde gelen yatırımcılara büyük meblağlar borçlu ve bu miktar, iflas işlemlerinin öncelik vereceği kişilere denk geliyor.

Şirket, iflas işlemlerinin sonunda tüm kullanıcılara yapılandırılmamış kredileri geri ödemek için yeterli kaynağa sahip olmayı umduğunu söyledi. Genesis için ilk birincil düşünce, bir satışla veya yeniden yapılanmayla sonuçlanabilecek bir yeniden yapılanmadır. Firma, tüm alacaklılarını memnun etmek için en iyi seçeneği araştırdığını söyledi.

Genesis Alacaklılar

İkizler, şu an için bilinen en büyük alacaklı olarak ortaya çıkıyor. Şirket, Gemini Earn müşterilerine ait kripto ticaret platformuna 800 milyon doların üzerinde borçlu. Gemini, Getiri Ürünü için güvenilir ortağı olması için Genesis'e başvurdu ve Genesis para çekme işlemlerini kilitlediğinde, borsa fonlarını geri alamamıştı.

Gemini'nin CEO'su Cameron Winklevoss, DCG ve Genesis'in CEO'su Barry Silbert'i Earn müşterilerine borçlu olunan söz konusu tutarı geri ödemeye çağırıyor. Gemini'nin yanı sıra Genesis, tümü ilk 50 alacaklı arasında yer alan ticaret devi Cumberland, Mirana, MoonAlpha Finance ve VanEck'in Yeni Finans Gelir Fonu'na da borçlu.

Cumberland DRW'ye toplam 18,7 dolar, Mirana'ya ise 151,5 milyon dolar borçlu. Feshedilmiş Babel Finance'e güçlü bir şekilde bağlı bir girişim olan MoonAlpha Finance, VanEck Fonu'nun güç durumdaki şirkete 53 milyon $ talep etmesiyle toplam 150 milyon $ borçlu.

Her ikisine de sırasıyla 230 milyon dolar ve 462,2 milyon dolar olmak üzere önemli meblağlar borçlu olan birkaç bilinmeyen alacaklı var.

Kripto Piyasası Tehlikede Mi?

Genesis ve ana şirket DCG'deki sıkıntıyı kripto dünyasından ayırmak zor. Digital Currency Group'un, şu anda satışa çıkmış olan ve Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson tarafından izlenen Grayscale Investments ve Coindesk gibi yan kuruluşları var.

Örneğin, Genesis iflasının bulaşması Grayscale'e sıçrarsa, şirketin Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) aracılığıyla edindiği 600.000'den fazla Bitcoin'in büyük bir tehdit altında olabileceği tehdidi var.

Bu varlığın likiditesi konusunda şimdiden büyük bir korku var ve bu iflas korkuyu daha da körüklüyor. Bitcoin, son 24 saatte %1,36 artışla 21.058,44 dolardan işlem gören fiyatla şimdilik sabit görünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ