Blockchain analitik firması Chainalysis'in yeni verilerine göre, kripto dolandırıcıları 2021'de kripto para biriminde 14 milyar dolarlık rekor kırdı.

Blockchain analitik firması Chainalysis'in yeni verilerine göre, kripto dolandırıcıları 2021'de kripto para biriminde 14 milyar dolarlık rekor kırdı.

Blockchain analitik firması Chainalysis'in yeni verilerine göre, dünyanın dört bir yanından kripto dolandırıcıları, büyük ölçüde MerkeziOolmayan Finans (DeFi) platformlarının yükselişi sayesinde 2021'de 14 milyar dolarlık rekor bir kripto para birimiyle kurtuldu. Kriptoyla ilgili suçlardan kaynaklanan kayıplar, hırsızlık ve dolandırıcılıklardaki artış nedeniyle bir önceki yıla göre %79 arttı.

Merkezi Olmayan Finans Ürünlerinin Büyümesi Daha Fazla Dolandırıcılığı Ateşledi

Dolandırıcılık, 2021'de kripto para birimine dayalı suçların önde gelen nedeniydi ve bunu kripto para birimi işletmelerinin hacklenmesi yoluyla gerçekleşen hırsızlık izledi. Firma, DeFi'nin her ikisi için de hikayenin büyük bir parçası olduğunu söylüyor ve kripto endüstrisinin bu gelişmekte olan segmentiyle ilgilenenler için başka bir uyarıda bulunuyor. Chainalysis, yıllık Crypto Crime raporunda “DeFi, daha geniş kripto para ekosisteminin en heyecan verici alanlarından biri ve hem girişimcilere hem de kripto para kullanıcılarına büyük fırsatlar sunuyor” dedi. Raporda, "Ancak DeFi'yi bu kadar dinamik yapan aynı ademi merkeziyetçilik aynı zamanda yaygın dolandırıcılık ve hırsızlığa da izin veriyorsa, DeFi'nin tam potansiyelini gerçekleştirmesi pek mümkün değil" dedi.

DeFi İşlem Hacmi 2021'de %912 Büyüdü

DeFi, bankalar gibi aracıları, kredi güvencesi gibi geleneksel finansal işlemlerden çıkarmayı amaçlayan, hızla büyüyen bir sektördür. DeFi ile bankalar ve avukatlar, akıllı sözleşme adı verilen programlanabilir bir kod parçası ile değiştirilir. Bu sözleşme halka açık bir blok zinciri üzerine yazılır ve belirli koşullar karşılandığında yürütülür ve merkezi bir aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Bir kripto para birimi ve blok zinciri odaklı varlık yöneticisi olan Pantera Capital'in Baş Yatırım Sorumlusu Joey Krug, “Finansal sistem temel olarak çeşitli hüküm ve koşullara bağlı olarak para gönderiyor” dedi. Chainalysis istatistiklerine göre, DeFi işlem hacmi 2021'de %912 arttı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ