Federal Ticaret Komisyonu tarafından Cuma günü yayınlanan bir rapora göre, kripto dolandırıcıları 2021'in başından bu yana 46.000'den fazla kişiyi 1 milyar doların üzerinde dolandırdı.

Federal Ticaret Komisyonu tarafından Cuma günü yayınlanan bir rapora göre, kripto dolandırıcıları 2021'in başından bu yana 46.000'den fazla kişiyi 1 milyar doların üzerinde dolandırdı. Dolandırıcılar, dijital serveti hızla edinmenin artan popülaritesinden yararlanıyor.

Bu dolandırıcılıklarda her 4 dolardan neredeyse 1 doların kripto para birimiyle ödenmesiyle, FTC araştırması bunun birçok suç grubu için tercih edilen ödeme yöntemi haline geldiğini gösteriyor.

FTC'ye göre, Bitcoin yüzde 70, Tether  yüzde 10  ve Ether  yüzde 9 kripto dolandırıcılarına ödeme yapmak için kullanılan önde gelen kripto para birimleriydi. 2021 yılının Kasım ayında, Bitcoin, kripto para birimine olan ilgi zirveye ulaştığı için tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara ulaştı.

FTC, 2021'deki kripto para birimindeki kayıpların 2018'dekinden yaklaşık 60 kat daha büyük olduğunu bildirdi. (BT PRO)

Kripto Dolandırıcılarının Kayıpları Artıyor

O yıl kripto para birimindeki zararlar 2018'den yaklaşık 60 kat daha fazlaydı. Analizi yazan Federal Ticaret Komisyonu'nun kıdemli veri araştırmacısı Emma Fletcher, bu rakamların muhtemelen toplam kayıpların sadece küçük bir kısmını gösterdiğini söyledi .

FTC'ye göre, çevrimiçi bir dolandırıcılıkta mağdur olduklarını bildiren mağdurların yaklaşık yüzde 50'si, bunun bir sosyal medya platformunda bir reklam, gönderi veya özel mesajla başladığını iddia etti.

Tahmini kayıpların büyük bir kısmı, yaklaşık 575 milyon dolar, kripto dolandırıcılarının kripto para girişimlerine yatırım yapmaktan büyük kazançlar elde etme olasılığını lanse ettiği, ancak bunu yapan kişilerin tüm hayat birikimlerini kaybettiği dolandırıcılık yatırım fırsatlarına atfedilebilir.

En İyi Sosyal Medya Platformlarında Gizlenen Kötü Adamlar

Instagram (%32), Facebook (%26), WhatsApp (%9) ve Telegram, yetkililere yapılan şikayetlerde adı geçen başlıca platformlardı.

Tüketiciler, yatırım planları da dahil olmak üzere bir dizi başka düzmece hikayeyle kandırılmıştı. En yaygın ikincisi, potansiyel bir romantik partnerin bir kurbanı bir Bitcoin veya diğer ilgili kripto dolandırıcılığına yatırım yapmaya ikna edeceği romantizm dolandırıcılığıydı.

Raporlar ayrıca dolandırıcıların bir işletmeyi veya hükümeti taklit ederek ve fonlarının kriptoya dönüştürülene kadar dolandırıcılık veya soruşturma riski altında olduğunu belirterek tüketicileri hedef alacağını belirtti.

Hafta sonu grafiğinde BTC toplam piyasa değeri 561.9 milyar dolar | Kaynak: TradingView.com

FTC raporunda uyarıyor: “Şüpheli işlemleri işaretleyecek ve dolandırıcılığı gerçekleşmeden önce önlemeye çalışacak hiçbir banka veya başka bir merkezi otorite yok… bu faktörler kripto para birimi işlemlerine özgü değil, ancak hepsi dolandırıcıların elinde oynuyor.”

Bu arada, İngiliz ulusal dolandırıcılık ve siber suç raporlama merkezi, geçen yıl kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılık hakkında 7.118 rapor aldı.

Londra Şehri Polisi'ne göre, Eylül ayı sonunda kripto dolandırıcıları kurbanları bir önceki yıla göre yüzde 30 artışla 200 milyon dolarla dolandırdı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ