Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Cuma günü yayınladığı bir raporda, 46.000'den fazla kişinin 2021'in başlangıcından bu yana kripto para dolandırıcılıklarında 1 milyar dolardan fazla kaybettiğini bildirdi.

Kripto Dolandırıcılığı Kurbanları 2021

FTC'ye göre, bir dolandırıcılıkta dijital para birimlerini kaybettiğini bildiren kişilerin yaklaşık yarısı, bunun bir sosyal medya platformunda bir reklam, gönderi veya mesajla başladığını söyledi.

Kripto para çılgınlığı, geçen yıl Bitcoin'in Kasım ayında 69.000 $'lık rekor seviyeye ulaşmasıyla hararetli bir seviyedeydi.

Ajans, raporların sosyal medyayı ve kriptoyu dolandırıcılık için yanıcı bir kombinasyon olarak işaret ettiğini ve dijital para dolandırıcılıklarıyla ilgili tüm kayıpların yaklaşık 575 milyon dolarının "sahte yatırım fırsatları" ile ilgili olduğunu da sözlerine ekledi.

Rapora göre, sosyal medya kaynaklı bir dolandırıcılıkta kaybedilen her on dolardan yaklaşık dördü, diğer ödeme yöntemlerinden çok daha fazla, kriptoda kaybedildi ve Instagram, Facebook, WhatsApp ve Telegram bu gibi durumlarda en iyi sosyal medya platformları oldu.

FTC, bir birey için bildirilen ortalama kaybın 2.600 dolar olduğunu ve insanların dolandırıcılara ödeme yapmak için kullandığı en önemli kripto para birimlerinin bitcoin(BTC), tether(USDT) ve eter(ETH) olduğunu söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ