Misli olmayan tokenlara karşılık olarak kredi sunan bir şirketin kurucusu Alex Masmej, Ethereum ağında kişisel tokenlarını sattıktan sonra 20.000 dolar topladı.

Kripto Dünyasında Yeni Akım: Birey Odaklı Tokenlar Yaygınlaşacak mı?

Misli olmayan tokenlara karşılık olarak kredi sunan bir şirketin kurucusu Alex Masmej, Ethereum ağında kişisel tokenlarını sattıktan sonra 20.000 dolar topladı.

Masmej, 12 Nisan'daki 3.000'den fazla takipçisine bir Tweet olarak, kişisel tokenı ALEX'ın ilk teklifinin 29 katılımcısına 20.000 dolarlık token sattığını açıkladı. Kripto girişimcisi, satışa "İlkALEX Teklifi" adı verilen bir blog yayınında tanıtıldı, ancak başlangıçta Mart ayında Ethereum Topluluk Konferansı'nda teklifi açıkladı.

Kripto girişimlerini finanse etmenin yeni yolu

Kripto girişimcisine göre, ALEX "küçük bir Gelir Paylaşımı Anlaşması ile halka arz arasında bir karışım" gibidir. Kişisel tokenine sahip olan herkes, üç yıl boyunca Dai'de (DAI) veya eşdeğer bir stabilcoinde dağıtılan 100.000 $ ile Masmej'in gelirinin % 15'ini almaya hak kazanıyor.

Masmej, fonu San Francisco'ya geri dönmek için kullanmayı ve yeni “ana akım odaklı kripto girişiminin” kurucu ortaklarını bulmaya başlamayı planlıyor.

“Bu 20.000 dolarlık artışla, potansiyelimi en üst düzeye çıkarmak için küçük bir güvenlik ağıyla SF'ye geri dönebilirim. Ayrıca, bu kriz yaşam maliyetlerimi daha ucuza düşürebilir. ”

Şirkete değil bireye yatırım yapmak

Masmej'in sunduğu birey odaklı halka arzları kripto dünyasında büyük ölçüde yeni bölgelerdir, ancak prensipte bir firma tarafından yapılan ilk koin teklifi ile aynıdır. Masmej'in henüz kurmadığı şirkete para koymak yerine, yatırımcılar umutlarını ve cüzdanlarını bireye yerleştiriyorlar.

Toplam on milyon token arzının sadece % 10'u olan bu token teklifinde 1.000.000 ALEX satıldı. Masmej'e göre, kişisel tokenının “birçoğu güvenilir danışman haline gelmiş” yüzlerce sahibi var. Girişimci ayrıca yatırımcılara büyük yaşam kararları, fonlama turuna katılım ve özel oturumlarda oy kullanma sözü verdi.

Kişisel tokenlar yaygınlaşıyor mu?

Masmej, tokenını ortaya çıkarmak için kişisel token oluşturan “sosyal para hareketine öncülük eden” Roll ile ortaklık kurdu. Bununla birlikte, StakeOnMe ve HumanIPO gibi kişisel tokenların oluşturulmasını destekleyen birkaç platform bulunuyor.

 Bu tokenler henüz ana akımdan çok uzak olsa da, kendilerini dijital varlıklara bağlayan kamu figürlerinin başka örnekleri de var. Eylül 2019'da, Brooklyn Nets'ten Spencer Dinwiddie, 34 milyon dolarlık NBA sözleşme uzantısına bağlı tokenlar sattı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ