Sosyal medya üzerinden yayın yapan bir kripto fenomeni iseniz ve ürettiğiniz içeriklerden gelir elde ediyorsanız, nasıl vergi ödeyeceğinizi de bilmeniz gerekiyor.

Sosyal medya üzerinden yayın yapan bir kripto fenomeni iseniz ve ürettiğiniz içeriklerden gelir elde ediyorsanız, nasıl vergi ödeyeceğinizi de bilmeniz gerekiyor.

         

   Kesinti Yüzde 15

26 Ekim 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ve Gelir Vergisi Yasası’na eklenen bir madde ile artık YouTube, Facebook, Instagam ve Twitter üzerinden reklam ve benzeri gelir elde edenler için istisna geldi. İstisna tutarı 2022 için 880 bin lira. Ancak 880 bin lira aşılırsa bu durumda beyanname verme-vergi ideme yükümlülüğü başlıyor. Peki 880 bin liranın altı olursa. Bu durumda kripto para fenomeninin defter tutma beyanname verme gibi yükümlülüğü olmayacak. Hesaplarına para girişi olan bankalarda yüzde 15 kesinti yapılacak ve vergilendirme kendiliğinden yapılmış olacak.

 

Kimlere Uygulanacak

Burada kritik bir ayrıntı var. O da internet sitesinde yayımlanan paylaşımlar için istisnanın olmaması. Bu durum 12 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazete’de örnekle açıklanmış. Örnek 12’ye baktığımızda kişisel internet sitesinde yer alan videolarında yemek tarifi yapan veya sitesinin belirli alanlarında reklamlar yayımlamakta olan bireyin elde ettiği gelir istisna kapsamında olmayacak. Buna elektronik ticaret siteleri ve haber sitelerinin sosyal ağ sağlayıcısı olarak kabul edilmediği ve etkileşim amaçlı içeriğin ikincil ve yan hizmet olarak sunulduğu platformda faaliyette buluna kişiler de dahil edilmiş durumda. Yani bu kişiler de istisna hükümlerinden yararlanamıyor.

İstisnadan yararlanmak isteyenlerin ikametgahlarının bulunduğu vergi dairesine giderek istisna kapsamındaki faaliyetine ilişkin olarak istisna belgesi alması gerekiyor. Bu belge alındıktan sonra Türkiye’de kurulu bankalarda hesap açılması şart koşuluyor. Bankaya hesabın bu amaçla kullanılacağı istisna belgesiyle sunulduktan sonra banka hesabına ilişkin bilgilerin vergi dairesine yazılı olarak bildirilmesi gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ