Norveç zengin işadamı, karısını öldürdüğü ve araştırmacıları sahte bir Monero fidye hikayesi ile kaldırmaya çalıştığı için tutuklandı

Kripto Fidyesi İçin Kaçırılan Norveçli Milyarderin Karısının Hikayesi Şok Ediyor

Norveç zengin işadamı, karısını öldürdüğü ve araştırmacıları sahte bir Monero fidye hikayesi ile kaldırmaya çalıştığı için tutuklandı

Reuters'in haberine göre, Norveçli milyarder Tom Hagen, karısının öldürülmesinde baş şüpheli olarak tutuklandı.

Özellikle, 70 yaşındaki Hagen'in, izlerini örtmek için bir kripto para fidye hikayesi uydurduğu iddia ediliyor.

Elektrik şirketi Elkraft'ın arkasındaki işadamı, net 1,9 milyar Norveç kronu (183 milyon dolar) ile en zengin Norveçlilerden biri, bu yüzden Ekim 2018'de karısının ortadan kaybolması birçok basın kapsamını çekti.

Ocak 2019'da Hagen’in karısının kaçırıldığını iddia etti. Hikaye, kaçırdığı kişi zengin işadamı ile temasa geçti ve ağındaki tüm işlemleri gizlemeye izin veren popüler bir gizlilik parası olan 10 milyon dolarlık Monero (XMR) istedi.

Bununla birlikte, baş polis müfettişi Tommy Broeske, bunun polis soruşturması için basitçe "yardım" anlamına gelen bir taktik olduğunu söylüyor:

"Şimdi 18 ay süren soruşturma sonrasında polis, Tom Hagen'in cinayet veya cinayet komplosundan şüphelenmenin bir nedeni oldu."

Kripto fidyeye dikkat edin

Kripto anonim doğası nedeniyle, fidye talepleri bu alanda nadir değildir. Instagram modellerinden tüm şehirlere kadar - herkes kötü aktörlerin artılarında görünebilir.

 Yakın tarihli bir Chainalysis raporuna göre, COVID-19 krizi sırasında şantaj dolandırıcılığı şu anda artıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ