Şirketler çalışanlara evde kalmalarını söylüyor. Firmalar ofisi ne zaman kapatacaklarını tartışıyorlar. Sağlık görevlileri, işletmelerden salgını oyun kitabının tozunu almasını istiyor. Ancak bazıları için, Corona Virüsü beklenmedik durum planı olara

Kripto Firmaları Dağıtılmış İş Gücünü Corona Virüsü Acil Durum Planı Olarak Sunuyor

Şirketler çalışanlara evde kalmalarını söylüyor. Firmalar ofisi ne zaman kapatacaklarını tartışıyorlar. Sağlık görevlileri, işletmelerden salgını oyun kitabının tozunu almasını istiyor. Ancak bazıları için, Corona Virüsü beklenmedik durum planı olarak ele alıyor.

Bazı kripto para borsaları, lansmanından bu yana dağınık işgücünü destekledi. Ademi merkeziyetçilik idealleri ile tanımlanan bir endüstride, Binance ve Kraken gibi şirketler bu oyun kitabını yıllardır uyguladıklarını söylüyor: çalışanlarının çoğu zaten uzaktan çalışıyor.

Ve dünya çapındaki firmalar giderek yaygınlaşan bir salgın haline gelen virüsten dolayı protokoller geliştirmek için uğraşırken ve sermaye piyasaları küresel yatırımcıların Corona Virüsü salgınının en kötüsünün henüz gelmeyeceğinden korktuğu için bu borsalar her zaman olduğu gibi davranıyor.

Karargahlarını kapatmaları gerekmiyor; karargahları yok çünkü.

Binance temsilcisi Cecilia Zhang, “Binance ekibi merkezden uzak bir şekilde çalışıyor, ekip üyeleri farklı ülkelere ve bölgelere dağılıyor” diyor.

Coğrafya söz konusu olduğunda borsa çok akıcı. Binance'ın nerelere dayandığı veya ofis parkı anlamında bir “karargahı” olup olmadığı her zaman açık değil. Binance, son birkaç yıldır Malta'da bir HQ talep etmişti, ancak geçen hafta Maltalı düzenleyicisi, blockchain adasının asla düzenlenmiş veya kayıtlı bir Binance borsasına sahip olmadığını açıkladı.

Binance’den Zhang, borsanın “koronavirüs salgından etkilenmediğini” iddia etti. Çalışanları iki yılı aşkın bir süredir uzaktan ve kümeler halinde çalışmaktadır.

Kraken borsası bir adım daha ileri gitti. Perşembe günü, ademi merkeziyetçi çalışanlarının artan uluslararası korkulara rağmen “gelişmekte” olduğu övünerek, Corona Virüsü işe alma ve tanıtım fırsatına dönüştürüyor vurgusu yaptı

“Kraken'in küresel çöküşü ve pandemik hayatta kalma stratejisi 2011'deki kuruluşumuzdan bu yana yürürlükte. 800+ uzaktan, merkezi olmayan ekibimiz şu anda gelişiyor. Bize katılın ”diyor.

Yüksek Alarm

Her kripto şirketinin bu seçeneği yoktur. Birçoğu genel merkeze bağlı kalıyor ve son günlerde Corona Virüsü onlara ulaştığında ve ne zaman gerçekleşebileceğine dair politikalar oluşturmak için acele etti.

Coinbase, acil durum planını listeleyen ve çalışanların yaşadığı ve çalıştığı bölgelerde salgının ilerleyip ilerlemeyeceğine ve nasıl ilerleyebileceğine bağlı olarak çalışanların uzaktan çalışabileceği dört bölümlü bir süreci özetleyen en yüksek profilli şirket haline geldi.

Salgının başladığı Çin'de, borsalar ve blockchain firmaları ağ etkinliklerini iptal etmek, çalışanları uzaktan çalışmaya teşvik etmek ve teknoloji yükseltmelerini geciktirmek zorunda kaldı.

Temsilci David Steinrueck, Kaliforniya merkezli Global Currency Organisation (GCO) tarafından Sacramento'da yapılması planlanan etkinliğin bir Corona Virüsü  vakası nedeniyle yüksek alarma geçti. ABD doları ile desteklenen bir stablecoin ya da kripto para birimi geliştiren ekip, koronavirüs San Francisco bölgesine ulaşır ulaşmaz dağılmaya hazır.

“Temkinli davranıyoruz ve gerekli olduğu anda aktif olarak evden işe taşınmaya hazırlanıyoruz. Kesinlikle daha iyi hale gelmeden kötüleşebilir gibi görünüyor, bu yüzden önümüzde kalmaya ve her şeyden önce güvenliğimize odaklanmaya çalışıyoruz ” diyor.

GCO, Asya Pasifik bölgesine yapılan tüm ziyaretleri “bir sonraki duyuruya kadar” iptal etti ve yurt içi seyahatleri bile sınırladığını söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ